Nükleofilik aromatik sübstitüsyon reaksiyonlarıyla yeni perilen monoimid türevlerinin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis of novel perylene monoimide derivatives by using nucleophilic aromatic substitutions and characterizations of their photophysical properties
  1. Tez No: 434848
  2. Yazar: ADEM ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALTAN BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tez çalışmasının ilk aşamasında N-(2,6-Diizopropilfenil)perilen-3,4-dikarboksimidin nitro türevlerinin sentezlenmesi amacıyla değişen oranlarda sülfürik asit ve seryum amonyum nitrat ile nitrolama reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ve değişik pozisyonlardan nitrolanmış mono- ve dinitroperilen monoimid türevleri spektroskopik yöntemlerle karakterize edildikten sonra, nitro gruplarının nükleofilik aromatik sübstitüsyon reaksiyonlarında hem aktivatör hem de kolay ayrılabilen gruplar olmalarından yararlanılarak 4-metoksifenol, propargil alkol, allilik alkol ve piperidinle reaksiyonları incelenmiş ve elde edilen ürünlerin yapısal ve fotofiziksel özellikleri çeşitli spektroskopik tekniklerle belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, fenoksi-, propargiloksi- ve diğer türevlerin ileride sentezlenecek olan fonksiyonel floresans moleküller için faydalı olabilecek fotofiziksel özelliklere sahip olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, nitration reactions, by using a mixture of varying amounts of cerium ammonium nitrate and sulfuric acid, were carried out to obtain nitrated derivatives of N-(2,6-Diisopropylphenyl)perylene-3,4-dicarboximide. After the spectroscopic characterizations of the obtained mono- and dinitroperylene monoimide derivatives, they were subjected to nucleophilic aromatic substitution reactions with various nucleophilic reagents including 4-methoxyphenol, propargyl alcohol, allyl alcohol and piperidine, exploting the ability of nitro group to act both as an activator and as a good leaving group in this type of reactions. Chemical stractures and photophysical properties of all newly synthesized compounds were determined by using various spectroscopic techniques. Our results show that phenoxy- propargyloxy- and other derivatives have useful photophysical properties that can be used for the construction of functional fluorescent molecules in the future.