Çiğneme simülatörü ve termal yorulma cihazlarının tasarım ve imalatının yapılarak, in vitro ortamında farklı çiğneme sıcaklıkları, termal çevrim ve ön ısıtmanın üç farklı rezin kompozit malzemenin aşınma özelliklerine etkilerinin incelenmesi
The effect on the wear properties of three diffrent resin composite material of the diffrent chewing temperatures, the thermal cycle and the pre-heating in in vitro environment by design and manufacturing of the chewing simulator and thermal fatigue device
- Tez No: 434863
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Klinik öncesi yorulma veya aşınma çalışmalarında in vivo deney ortamının etik sorunlarının olması, çok uzun sürede gerçekleşmesi ve maliyetinin yüksek olmasından dolayı in vitro laboratuvar deney ortamı önem kazanmıştır. Ayrıca çiğneme esnasında fizyolojik duruma bağlı olarak ağız içerisinde çiğneme kuvveti ve hareketinin in vitro ortamda tekrarlanabilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada imal edilecek çiğneme simülatör cihazı ile yapılan deneyler, laboratuvar şartlarında yapay ağız ortamının sağlanması (in vitro ortam) ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de üniversite ve devlet hastanelerinde kullanılan restoratif materyallerdeki farklı mekanik ve termal yorulma mekanizmalarının etkilerinin bilinmesi, restorasyon için hazırlanacak alanın güç dağılımı doğru şekilde hesaplanarak, hangi tip restorasyonda hangi tür malzeme kullanılması gerektiği hakkında bize bilgi verecektir. Bu araştırmada 1) Rezin kompozitte pre-heating prosedürü sonucunda dönüşüm derecesi (DC%) artışının aşınma miktarında ki etkisi, 2) Farklı ICET(İn vitro çiğneme ortamı sıcaklığı) sıcaklık faktörlerinin RTG ve PTG gruplarında hazırlanan rezin kompozit malzemelerin aşınma miktarındaki etkisi ve 3) DC% artışının hazırlanan yüzeylerin pürüzlülük miktarına etkisini incelenmiştir. Valux™ Plus, x-tra fil ve Charisma® Classic malzemeleri oda sıcaklığı (23°C) ve ön ısıtma sıcaklığında (60°C) 40 saniyelik sürede polimerize edilmişlerdir. RTG ve PTG gruplarının aşınma testleri 49 N yük ve 500.000 mekanik yükleme çevrimi ile birlikte farklı ICET(İn vitro çiğneme sıcaklığı) sıcaklık şartlarında iki eksenli çiğneme simülatörü cihazında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma sonucunda ICET ve ön ısıtma faktörlerinin, malzemenin mekanik davranışlarında ve yüzey pürüzlülüğünde etkili oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pre-clinic fatigue or abrasion studies in vitro laboratory test environment become important because to be ethical problems of test environment in vivo, realization on long notice and high of it's cost. Also, by depending upon physiological condition in the course of masticatory, masticatory force inside mouth and repeatability of it's movement in vitro environment have importance. In this study the texts are held by produced chewing simulator device be realized with provided of artificial mouth environment (in vitro environment) on laboratory conditions. In Turkey, university and public hospitals restorative materials that used to known different mechanic and thermal fatigue mechanism's effect will give us information about which type restoration, which type of material that need to use by calculating power distribution of area that get ready for restoration. In this work: 1) Effect of increasing DC% on wear rate as a result of composites resin pre-heating procedure, 2) Influence of different in vitro Chewing Environment Temperature (5°C, 35°C, 55°C and 5/55°C) factors in the composites resin materials which were prepared in RTG (Room Temperature Group) and PTG (Pre-heating Temperature Group) on wear rate and 3) Effect of increasing degree of conversion (DC%) on the amount of surface roughness were examined. Valux™ Plus, x-tra fil and Charisma® Classic materials were polymerized at the pre-heating temperature of 60°C and at the curing time of 40s. The wear tests of RTG and PTG in ICET (In vitro Chewing Environment Temperature) conditions were performed by the dual-axis chewing simulator with 49 N load and 500,000 mechanical loading cycle. The ICET temperature and pre-heating factor for the increase in the mechanical behavior of the material and surface roughness was found to be effective.