Hava soğutmalı fotovoltaik termal (PVT) sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of air cooled photovoltaic thermal (PVT) system
- Tez No: 434862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerji alanında bağımsızlığın gelişmişlik düzeyiyle orantılı olduğu günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları gün geçtikçe önemini artırmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük gelişimi gösteren güneş enerjisinin değişik teknolojik uygulamaları mevcuttur. Fotovoltaik hücreler yarıiletken fiziği temeliyle çalışır ve güneşten gelen ışınımın dalga boyu cinsinden sadece belirli kısmını kullanılabilir hale getirirler. Kalan enerji ise hücrelerde ısı olarak kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı imal edilen düzenek ile güneşin birim metrekareye düşen ışınımından maksimum seviyede yararlanılmasıdır. Güneş ışınımının ısıl enerji olarak geri dönüşümü için kanal içerisine çeşitli malzeme ve geometrilerde zorlanmış taşınıma maruz kanatçıklar yerleştirilmiştir. Bu malzemelerden en iyi sonucu veren bakır silindirik sık kanatçık olmuştur. Gün içerisinde güneşin geliş açısına bağlı olarak sistem verimi sürekli değişmektedir. Fotovoltaik hücre sıcaklığının voltaj karakteristiğinde etkisi olmadığı ancak sıcaklık yükselişinin akımda büyük sapmalara neden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has gained importance day by day in our world where the level of development is proportional to independence in the energy sector. Recently showing the greatest growth in renewable energy, solar energy is available in various technological applications. Photovoltaic systems operates based on semiconductor physics and converts certain amounts of energy into electricity in terms of wavelength of solar radiation. The remaining energy is subject to loss by creating heat in cells. The aim of designed system during this work is maximum use of solar energy per square meters. For the heat recovery of solar radiation various shaped and material fins which is subject to forced convection are placed into the channel. From these materials, frequent copper cylindrical fin has the best results. The system efficiency has ranged depending on solar incidence angle in a day. Photovoltaic cell temperature has no effect on the voltage characteristics, but the conclusion is the rise of temperature cause large declines on photovoltaic current.