Memristör'ün üretim parametrelerinin doğrusal olmayan davranışına etkisi
The effect to the non-linear behavior of production parameters of the Memristor
- Tez No: 434869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT KARACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 111T217 nolu Tübitak projesi kapsamında büyütülen farklı Memristör yapılarının fabrikasyon parametrelerine bağımlılığı incelenmiştir. Bu yapıların akım-gerilim ölçümleri ile literatürde önerilen doğrusal olmayan model kullanılarak MATLAB ortamında her bir Memristör için RON ve ROFF değerleri hesaplanmıştır. Bu değerlere fabrikasyon parametrelerinin etkisi araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study we examined dependence of different memristor structutes grown within the Tubitak project 111T217. In study we calculated values of RON and ROFF for each memristor in MATLAB via the nonlinear model proposed in literature by using current-volt measures of these fabrication parameters. At the end of the study we investigated effect of fabrication parameters to these values.