İlaç salınımında silika yapıları ve carvedilolun süperkritik karbondioksit depozisyonu yöntemi ile yüklenmesi
Silica structures in drug release and loading of carvedilol via supercritical carbon dioxide deposition method
  1. Tez No: 434870
  2. Yazar: NİYAZİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAYRAKÇEKEN YURTCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Silika yapıları biyouyumlu malzeme olmaları, fizikokimyasal özelliklerinin sentez koşullarıyla ayarlanabilir olması gibi sebeplerden dolayı kontrollü ilaç salınım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada farklı yapısal özelliklere (yüzey alanı, por hacmi ve por çapı vb.) sahip küresel silika ve MCM-41 malzemeleri sentezlenmiştir. Küresel silika sentezinde sentez sıcaklığı 70°C, 80°C ve 90°C de tutulmuştur. Kalp rahatsızlıkları için kullanılan ve sudaki çözünürlüğü düşük olan Carvedilol ilacı en yüksek yüzey alanına sahip 70°C de sentezlenen küresel silika ve MCM-41 yapılarına süperkritik karbondioksit depozisyon yöntemi ile yüklenmiştir. Sentezlenen küresel silika, MCM-41 ve Carvedilol yüklenmiş silika yapıları BET, SEM, FTIR, XRD, TGA/DSC ile fizikokimyasal olarak karakterize edilmiştir. Ayrıca Carvedilol ilacının sentetik vücut sıvısından (SBF) salınımına UV-görünür bölge spektrofotometresi ile bakılarak farklı silika yapılarının ilaç salınım karakteristikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmamızda farklı silika malzemelerinin ilaç salınım karakteristiklerini oldukça etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Silica structures to be biocompatible materials are used extensively in controlled drug delivery systems, primarily due to the adjustable physicochemical properties with synthesis conditions. In this study, spherical silica and MCM-41 materials having different structural properties (surface area, pore volume and pore diameter, etc.) were synthesized. In the synthesis of spherical silica, synthesis temperatures were maintained at 70°C, 80°C and 90°C. Carvedilol drug, used for heart disease and having low solubility in water, was loaded to the spherical silica synthesized at 70°C which has the highest surface area and MCM-41 structure via supercritical carbon dioxide deposition method. Synthesized spherical silica, MCM-41 and Carvedilol loaded silica structures were characterized physicochemically via BET, SEM, FTIR, XRD, TGA/DSC. In addition, drug release of Carvedilol was determined via UV-visible spectrophotometer in synthetic body fluid (SBF) and effects of different silica structures on drug release characteristics were investigated. In this study, it was observed that using different silica materials significantly affect the drug release characteristics.