Turizm yatırım projelerinde kullanılan talep analizi yaklaşımları ve öneriler
Demand analysıs and forecasting approaches in feasibility studies of tourism investments: Proposals for empirical studies
- Tez No: 43487
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Turizm yatırım projeleri için hazırlanan fizibilite etüdleri, çeşitli kısımlardan oluşur. Bunların en önemlilerinden birisi, potansiyel talebin saptanması, özelliklerinin analizi ve talep değişkenlerinin geleceğe yönelik projeksiyonlarının elde edilmesi gibi konulan kapsayan talep aşaması kısmıdır. Türkiye'de yapılması düşünülmüş olan turizm yatırım projeleri için hazırlanmış fizibilite etüdierindeki yaklaşımları saptamak üzere,bulunabilen 12 otel fizibilite raporunun ilgili kısımları incelenmiştir. Bütün raporların talep analizi ve talep öngörülerine ilişkin olarak ciddi yetersizlikler gösterdiği sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, fizibilite raporu hazırlıklarına yol göstermek üzere yazılmış Türkçe literatür de incelenmiş ve bu konuda da, çok kısıtlı sayıda yayının yeterli etkinliği sağlayamayacağı anlaşılmıştır. İşte bu gerçek durum saptamalarına dayanarak, bazı öneriler getirilmiştir. Turizm fizibilite raporları bünyesinde talep tahminleri yapılırken, öncelikle, talebin unsurlarım temsil eden değişkenler saptanmak ve bu değişkenlerin ölçülebilir tanımlan ortaya konulmalıdır. Sonra, ölçülebilir tanımlara en uygun verilerin nasıl elde edilecekleri araştınlması, gerekiyorsa hesaplama metodolojileri geliştirilmelidir. Bundan sonra ise, veri ve değişken özelliklerine göre talep tahmin yöntem veya tekniklerinden uygun olanlar seçilmelidir. Sözkonusu seçimi yapabilmek için, rasyonel kıstaslar, modelleme yaklaşımlan, öngörü iyiliği denetim sonuçlarına dayandırılan deneysel yaklaşımlar beraberce gözönüne alınmalıdır. Veri tabanı oluşturma ve yöntem veya teknik seçimi ile ilgili öneriler, Akdeniz Bölgesi'nde üç veya dört yıldızlı bir otel kurma örnek olayı çerçevesinde, gerçek veriler kullanılarak uygulamalı olarak ta gösterilmiştir. Bu bağlamda, önce sekiz farklı teknikle ve sonuç karşılaştırması yoluyla, sonra da rasyonel teknik seçimi ve ekonometrik model uygulaması yoluyla talep tahmininin nasıl yapılabileceği, her seferinde uygulama yaklaşımlarından türetilebilecek uyanlar da vurgulanarak açıklanmıştır. u
Özet (Çeviri)
SUMMARY An important part of the feasibility studies for tourism investments is that of demand which mainly entails the analysis of the structure, the computations of the potential and the forecasts. A sample of 12 Turkish feasibility studies for hotel investments had been examined in order to gain a sound insight into the presented investigations of whatever kind on tourism demand. As a result, serious inadequacies had been observed. Considering the further shortage of the Turkish documents which properly deal with the forecasting of tourism demand, a research strategy had been devised for the sake of systematizing the efforts of the project planners. Accordingly, the study of tourism demand in investment projects had been subdivided into stages of specifying the variables and their operational definitions, collecting and computing the required data set, and selecting the appropriate forecasting techniques or methods. Emphasis had been paid to method selection criteria. Conclusively, some conditions for the mutual use of rational choice approaches, goodness of fit selection procedures with and without the aid of econometric model specifications had been forwarded. Finally, a case study for a three or four star hotel investment at the Meditterranean area had been constructed in order to illustrate the implementations of the advised course of action for project planners. After developing the appropriate data set from real figures, firstly in terms of a goodness of fit approach that compares the results of eight techniques, and secondly by means of an econometric model and a rationally selected technique, alternative forecasts had been obtained. The empirical application gave rise to more precise formulations of the lessons to be gained and precautions to be taken in applying forecasting methods to tourism demand data. W