Deprasyon, umutsuzluk, beğenirlik ve kendini kurgulama düzeyi ile intihar fikirleri arasındaki ilişki
The Relationship between suicidal ideas and level of depbresion hopelessness, social desirability and self-monitoring
- Tez No: 43486
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma, depresyon, umutsuzluk, sosyal beğenirlik (social desirability) ve kendini kurgulama (self monitoring) ile intihar fikirleri arasındaki ilişkileri“normal”ve kriz grubunda karşılaştırmalı olarak incelemek ve normal ve kriz gruplarında intihar fikirlerini bu değişkenlerden hangisinin daha iyi yordadığını belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, A.Ü. Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezine başvuran krizdeki bireyler (N=80) ve PTT ile A.Ü. Tıp Fakültesi Cebeci Hastahanesinde çalışan personele (N=80) Beck Depresyon ve Umutsuzluk ölçekleri, Sosyal Beğenirlik, Kendini Kurgulama, intihar Fikirleri ölçekleri ve sosyo-demografik bilgi formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, t test ve Aşamalı Regresyon (Multiple regression) teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Uygulanan istatistiksel analizler sonucu“normal”deneklerde intihar fikirlerinin hem depresyon hem de umutsuzlukla ilişkili olduğu görülmüştür. Ancak regresyon analizi sonuçlarında normal bireylerde intihar fikirlerini belirleyen temel değişkenin depresyon olduğu, umutsuzluğun intihar fikirlerini yordayıcı bir değerinin olmadığı bulunmuştur. Kriz grubunda intihar fikirlerinin hem depresyon hem de umutsuzlukla ilişkili olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonucunda depresyon ve umutsuzluğun intihar fikirlerini yordayan değişkenler olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte kriz grubunda intihar fikirlerinin öncelikle depresyon düzeyi tarafından belirlendiği görülmektedir. intihar fikirlerinin sosyal beğenirlik ve kendini kurgulama düzeyi ile olan ilişkileri ne normal ne de kriz grubunda anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRAC Suicidal ideas in“normal ”and“crisis client”groups were examined for their associations with depression, hopelessnes, social desirability and self-monitoring behavior. 80 crisis clients between the ages of 15 to 55 recruited from Crisis Intervention Center of Medical Scool of Ankara University and 80 normal subjects with comperable characteristic were administered Beck Depression, Beck Hopelessness Inventories and Social Desirability, Self-monitoring and Suicide Ideation Scales. The data were analyzed using Pearson Product Moment correlation, t test and Multiple Regression techniques. The result showed that suicidal ideas were related to depression and hopelessness in both“normal”and“crisis client”groups. However the relationship between suicidal ideas and hopelessnes was stronger in“crisis client”group. It was also found that while both depression and hopelessness levels of“crisis client”subjects significantly predict their suicidal ideas, depression level is the only predictor of such ideas in normal group. No relationship was found between suicidal ideas and social desirability and self-monitoring behavior.