Erzurum ili Hınıs ilçesinde farklı bitkilerin yetiştirildiği toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
Investigating of some physical and chemical properties of different growing plants soil in Erzurum district of hinis
  1. Tez No: 434885
  2. Yazar: ELİF YAĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma Erzurum ili Hınıs Ovası tarım topraklarının verimlilik potansiyelini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla Erzurum ili Hınıs ilçe merkezinin dört bir yanından (Doğu, Batı, Güney ve Kuzey) 0-30 cm derinlikten alınan 12 toprak örneği üzerinden yürütülmüştür. Toprak örneklerinde pH, E.C, kireç, organik madde, P, Na, K, KDK, tekstür analizleri yapılmıştır. Üzerinde çalışılan toprak örneklerinin analiz sonuçları ile sınır değerler karşılaştırılarak toprakların beslenme ve verimlilik durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre araştırma yöresi topraklarının %41,7'si hafif alkalin, %58,3'ü nötr reaksiyonlu, %100'ünün tuzsuz, %75,0'inin orta kireçli, %8,3'ünün fazla kireçli ve %16,7'sinin çok fazla kireçli, %25,0'inin az, %58,3'ünün orta, %16,7'sinin fazla organik madde içerdiği, elverişli P2O5 içeriklerinin ortalama 3,6 kg/da ile az, değişebilir K2O içeriğinin fazla, tekstürel açıdan %50,0'si tınlı, %8,3'ü killi, %41,7'sinin killi tınlı bünyeye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been executed for the determination of the productivity potential of the agricultural soils of Erzurum City Hınıs Plains. For this reason from four sides of the Erzurum City Hınıs District center (East, West, South and North) 12 different soil examples were taken from the 0 – 30 centimeters depth and the research has been executed accordingly. pH, E.C., lime, organic matter, P, Na, K, KDK, texture analyses were being executed on the soil examples. Analysis results of the soil examples that have been studied on and the limit values were being compared in order to determine the productivity and nutrition conditions of the soils. In accordance we the obtained results for the soils of the area of this research; it has been determined that; %41,7 of the soil has mild alkaline, %58,3 of the soil is with neutral reaction, %100 of the soil is without any salt, %75,0 of the soil has medium lime, %8,3 of the soil has excess lime and %16,7 of the soil has extreme lime, %25,0 of the soil has low organic matters, %58,3 of the soil has medium organic matters, and %16,7 of the soil has excess organic matters and convenient P2O5 contents are approximately 3,6 kg/da and it is low, changeable K2O content is excess and for textural aspect, %50,0 of the soil is sonorant, %8,3 of the soil is argillaceous and %41,7 of the soil is both sonorant and argillaceous.