Sosyal haklar açısından çalışma yaşamı
Social rights in terms of labor hood
  1. Tez No: 43492
  2. Yazar: BETÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ill ÖZET insan hakları ve özgürlükleri, çağımız insan anlayışının vazgeçilmez unsurlarıdır. Sosyal hizmet mesleği açısından da önem taşıyan bu kavramlar insanlığın ortak idealleridir. Sosyal haklar ekonomik ve sosyal dengesizlikleri azaltmaya yönelmiş haklardır. Bu araştırmada, sosyal haklar (Elverişli Çalışma Koşullan, Adil Ücret, Sosyal Güvenlik, Ayrımcılığa Maruz Kalmama, îş Güvencesi, Sendika, Toplu Pazarlık ve Grev Hakkı) açısından An kara Metal İşkoluna bağlı büyük işyerlerinde mevcut durumun ne olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda özel sektör ve kamu sektörü arasında fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmış, araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da Metal işkoluna bağlı büyük işyerlerinde çalışan 18.737 işçi oluşturmuş, kademeli örnekleme tekniği ile 23 işyerinde çalışan 376 işçiden veriler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; metal işkolunda ağırlıklı olarak erkek işçiler çalışmaktadır. İşçilerin büyük bir bölümü (%91.2) 20-39 yaş grubundadır. % 47.1 'i ilkokul mezunu, %79.0'u evli, % 65' i ise 10 yıldan daha fazla bir süredir işçi olarak çalışmaktadır. Araştırma bulguları amaçlar açısından değerlendirildiğinde, tanımlanan her hak için büyük ölçüde ihlal durumu çıkmıştır, işçilerin birçoğu elverişli çalışma koşullarına sahip değildirler. % 32.7' si zorla çalıştırılmakta, % 66.8'i ücretlerini zamanında alamamakta, % 57.2 'si ise ücretlerini tam olarak alamamaktadır. İşçilerin %75'i aldıkları ücretle ailelerini geçindirmediklerini ifade etmişlerdir. İşçilerin 1/5'inin sosyal güvencesi yoktur, %60'ıIV ayrancılığa maruz kalmakta, yaklaşık %81.4' ü işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Sendika, toplu pazarlık ve grev hakkı birlikte değerlendirildiğinde, sendikaya üye olma, toplu pazarlık ve grev yapabilme durumları açısından ihlâl durumu yüksek çıkmıştır. Sosyal haklar açısından kamu sektörü ve özel sektörün karşılaştırılmasına yönelik bulgular ışığında şunu söylemek mümkündür. Elverişli çalışma koşulları, adil ücret, sosyal güvenlik, iş güvencesi, sendika ve toplu pazarlık hakkı açısından çoğunlukla özel sektörde ihlâl durumu daha yüksek çıkmıştır. Ayrımcılığa maruz kalmama, sendikal demokrasi ve grev hakkı açısından ise kamu sektöründe ihlâl durumu daha yüksektir. Araştırmada veri kaynağı olan işçilerin sosyal hakları ihlâl edildiğinde büyük bir çoğunluğun (%59.8) hiç bir şey yapmadıkları, ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu araştırmada, Türkiye'de çalışma yaşamı açısından önemli hak ihlâllerinin varolduğu ortaya çıkmıştır. Sos yal hizmet açısından ise şu saptamalarda bulunulabilir. Endüstriyel ortamlarda yaygın bir Sosyal Hizmet Politikası'nın oluşturulması sürecine bir an önce girilmelidir. Türkiye koşullan içinde sosyal hizmet uzmanının, kamu sektöründe daha kolay istihdam olanağı bulabileceği, endüstriyel ortamlarda değişim ajanı olma rolüyle, hakların savunuculuğunu üstlenme ve hakların güvencesi olma sorumluluğunun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human rights and basic freedoms are indispensable concepts of over contemporary human understanding. These concepts are also very important for social work profession. It is common ideology for humanity. Social rights are the rights aiming to decrease of economic and social inequalities. The study which is carried out on the workers of the great establishments on the Metal Work Branch aims to investigate of the excisting working conditions (suitable working conditions, fair wage, social security, anti-discrimination policies in working conditions, job security, trade union, collective bargaining and strike right). Another objected of the study is to detect the difference between the private and public sector. The study is taken within the field the social work and survey metod has been used. The research population covers 376 workers selected by a multi stage procedure on a basis of proportional stratified sampling out of 18737 workers working in 23 working place in Metal Work Branch in Ankara. According to the findings of the study, the majority of workers are male and their age distribution is 20-39 age group. About the half of the workers (%47.1) have graduated from primary school. %79 of the workers are married. % 65 of workers have been working 10+ years. At large working conditions are not suitable. % 32.7 of the workers reported that they are forcedVI labor. According to % 75 of the workers their wages are far from meeting their basic needs. % 66.8 of the workers indicated that their wages are not paid on time and full (%57.2). 1/5 of the workers are not covered with social security. % 60 of the workers reported that they are exposed to disciriminatory. % 81.4 of the workers are at risk of loosing their jobs. It is observed that member ship the trade union, collective bargaining and strike right are being violated at a high percantage. Another group of findings are related to the comparision of the studied conditions between public and private sectors. In the light of these comparision it is found out that there is more violation of working conditions and social right in the private sector with suitable working conditions, fair wage, social security, job security, trade union and collective bargaining. On the other hand violation related to the acceptions of discriminatory treetment, democratic prosedüre in the trade unions and the right of strike rights are found higher in public sector than in private sector. In case of any violation related to social rights, most of workers (%59.8) are incapable for seeking their rights. In conclusion this study reaffirms that in Turkey there are important violations of labor rights. Seen most of the social workers in Turkey are employed in the public sector therefore in might be easier for the social workers to find jobs in the public industrial establishment. Particularly social workers role as a change agent should be emphasized.