Kent içi ulaşımında ticari araçlar üzerinde rasladığımız kitsch yazılar
Transportation in city area kitsch writings seen on commercial vehicles
  1. Tez No: 43490
  2. Yazar: ABDULHAMİT GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışma kent içi ulaşımında, ticari araçlar üze rinde gördüğümüz kitcsh yazıların nedenlerini sorgu 1 amak-ya- nıtlamak içindir. Birinci bölümde, kitschin ne olduğu ve Türkiye ' de kitsch kavramının doğuşu anlatılıyor. Daha sonra, kitschle il gisi olan, kitschi kullanan insanların ekonomik, kültürel ve sosyal durumları dikkate alınmış; bu insanlarla doğrudan gö rüşmeler yapılmıştır. Bu insanların alt kültür kavramıyla an latılmalarının mümkün olup olmayacağını bilebilmemiz için, i- deoloji, kültür, alt kültür kavramları üzerinde çalışmalar ya pılmıştır. Bu araştırmadan kitsch yazıların, semiotik yönden anlaşılması mümkün kılınmaya çal ışı lmışt ir. Kültürlerde işaret yazı ve sembollerin işlevi ile kitsch yazılar arasında bağ lantılar kurulmuş ve bu yazıların tarihsel gelişimi araştı rılmıştır, Bu arada, kitsch kavramı ile, toplumsal dokunun ara sında bir çelişki-absürdlük olmadığı anlaşılmıştır. Bu çalışmanın dayandığı ilk anlayış kültürümüzün kitsche yakın-uyumlu oluşudurjkitsch, sosyal ve toplumsal an layışımızdan bağımsız değildir. Uygulamada bu anlayış billur- laşmışt ir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been done to investigate the causes of kitch writings seen on transport vehicles, commercial or public. In chapter 1, the meaning and emergence of kitch in Turkey have been observed. Then, people related with - and actively using - kitch have been surveyed in terms of economic, social and social backgrounds, and they were directly interviewed. In order to be able to identify these people as members of a subgroup, studies were run on the concepts of ideology, culture, and subculture, aimed at clarifying kitch writings in semiotic terms. Links were sought among the uses of orthographic representations and symbols, historical developments being undertaken. It has been observed that absurd relations or conflicts do not exist between the concept“kitch”and social network. The primary understanding behind this study is that our culture is close to / compatible with kitch; kitch is not independent of our social approaches. In our studies, this understanding has crystallized.