Farklı boyutlardaki Fe2O3 nanopartiküllerinin genotoksik potansiyellerinin drosophila melanogaster somatik hücreleri ve allium test yöntemleri ile araştırılması
İnvestigation of genotoxic potential of various sizes Fe2O3 nanoparticles with drosophila melanogaster somatic cells and allium test methods
  1. Tez No: 434916
  2. Yazar: ŞÖHRET YÜKSEK KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Nanopartiküller (NP) doğada yaygın olarak bulunmaktadır. Örneğin tüm biyolojik sistemlerde var olan proteinler gibi metal oksit nanopartikülleri de kolaylıkla üretilebilmektedir. Benzersiz manyetik özelliklere sahip olan demir oksit nanopartikülleri (Fe2O3 NP) birçok biyomedikal, biyomühendislik ve in vivo uygulamalarda, doku onarımı da dahil manyetik rezonans görüntüleme, immunoassay, ilaç dağıtımı, hipertermi ve biyolojik sıvıların detoksifikasyonu için yüksek bir potansiyele sahiptir. Nanopartiküller; çeşitli yüzey modifikasyonuna sahip olmasına rağmen biyolojik olarak parçalanamayan biyouyumlu maddelerdir. Ancak nanopartiküllerin toksik potansiyeli hala önemli bir husustur. Bu nedenle nanopartiküllerin etkilerini öğrenmek için daha fazla çalışma yapılması gereklidir. Bu çalışmada Fe2O3'in farklı formlarının (
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are found very common in nature. For instance, proteins exist in almost all biological systems and metal-oxide nanoparticles are easily produced etc. Iron oxide nanoparticles with unique magnetic properties have a high potential to use in several biomedical, bioengineering and in vivo applications, including tissue repair, magnetic resonance imaging, immunoassay, drug delivery, detoxification of biologic fluids, cell sorting, and hyperthermia. Although various surface modifications are being done for making these nonbiodegradable nanoparticles more biocompatible. But their toxic potential is still a major concern. Therefore, it is necessary to use further examination assay systems in order to check nanoparticle's effects. In this study, genotoxic potential of