Mikro frezeleme işleminde kesme koşulları ve kaplama malzemesinin Ti6Al4V alaşımının işlenebilirliği üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of coating material and cutting conditions on machinability of Ti6Al4V alloy in micro-milling process
- Tez No: 434920
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, mikro frezeleme işleminde kaplama malzemesinin, kesme parametrelerinin ve farklı soğutma/yağlama koşullarının çapak boyutu, yüzey kalitesi, takım aşınması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla özellikle havacılık ve biyomedikal sektöründe sıklıkla kullanılan Ti6Al4V malzemesi iş parçası olarak seçilmiştir. Çalışmada üç farklı kaplama malzemesi (TiN, AlCrN, NCD) kullanılmış olup, mikro frezeleme sonucu meydana gelen kanallarındaki çapak oluşumları 3D profilometre cihazı ile tespit edilmiştir. Ayrıca kaplamalı takımların slot yüzey kalitesi üzerindeki etkisi ve takımda meydana gelen hasar tipleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; mikro frezeleme işleminde kullanılan TiN, AlCrN, NCD kaplamalı takımların, meydana gelen çapak oluşumunu azalttığı söylenebilir. Bununla birlikte, kullanılan kaplamalı takımların, takım aşınması üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmüştür. Özellikle TiN ve AlCrN kaplı takımlarla yapılan frezeleme işlemlerinde takım aşınmasına bağlı takım çapı küçülmesi minimum seviyede, fakat NCD ve kaplamasız takımlarla yapılan frezeleme işlemlerinde takımda meydan gelen çap küçülmesinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında MQL in kullanılması hem takım ömrü hem de çapak oluşumu açısından önemli avantajlar sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study in micro-milling; the effects of coating material, cutting parameters and different cooling/lubrication conditions on burr diameter, surface quality and tool wear were investigated. For this purpose, Ti6Al4V which has a wide application in aviation and biomedical applications was choosen as workpiece. In this work, three different coating materials (TiN, AlCrN, NCD) were used and burr formation in ducts that were formed after micro-milling was determined by using 3D profilometer. The effects of coated tools on slot surface quality and types of damages on tools were also determined. According to the results; it can be concluded that, the tools coated with TiN, AlCrN, NCD decrease burr formation. At the same time, it was observed that coated tools used in this study have a big effect on tool wear. Especially in micro-milling experiments that were done by using tools coated with TiN and AlCrN, the decrease in tool diameter due to tool wear was at minimum level. However, in experiments that were done by using NCD coated and uncoated tools, decrease in tool diameter was at higher levels. Besides, it was observed that; the use of MQL brings important advantages about tool lifetime and burr formation.