Mikro frezeleme işleminde kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of effects of cutting parameters on surface roughness in micro milling process
  1. Tez No: 259520
  2. Yazar: ERÇİN TÜTÜNSATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, AISI 1045 iş parçası malzemesinin farklı mikro kesici takımlar ile frezelenmesi işleminde, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması kriterleri incelenmiştir. Mikro frezeleme işlemleri tarafımızca imal edilen CNC dik işlem tezgâhında yapılmıştır. Frezeleme işlemlerinde kaplamasız (WC), Titanyum Alüminyum Nitrür (AlTiN) ve Titanyum Nitrür (TiN) kaplamalı kesici takımlar kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmasının belirlenmesinde farklı ilerleme oranları ve talaş derinliklerinde kesme parametreleri kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülük değerleri perthometre cihazı ile ölçülmüştür. Takım aşınmaları ise USB elektronik mikroskop yardımı ile belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre en iyi yüzey pürüzlülük değeri AlTiN kaplamalı freze ucu ile 0.129 µm olarak 15 µm talaş derinliği ve 250 mm/dak ilerleme hızında elde edilmiştir. Ayrıca artan ilerleme talaş derinliğine bağlı olarak, her bir kesici takım için ortalama yüzey pürüzlülük değerleri de artmaktadır. Yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirildiğinde, en iyi performansı AlTiN kaplı kesici takım göstermiştir. Buna karşın kaplamasız ve TiN kaplı kesici takım için elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri birbirine yakın olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 1045 workpiece materials with different micro-cutting tools in milling operations, surface roughness and tool wear criteria were examined. Micro milling CNC vertical processing machines were manufactured by us are made. Milling operations uncoated (WC), Titanium Aluminum Nitride (AlTiN) and Titanium Nitride (TiN) coated cutting tools are used. Surface roughness and tool wear rate and cutting depth on progress in determining the different parameters used in the cutting. Perthometre surface roughness values were measured with the device. Of tool wear was determined with the help of the USB electronic microscope.According to the results obtained the best surface roughness value of coated AlTiN milling machining tip 0.129 ?m, 15 ?m depth and 250 mm / min feed rate was obtained. Also, depending on the increasing depth of machining progress, the average surface roughness value for each cutting tool is also increasing. When evaluated in terms of surface roughness, showed the best performance of the AlTiN-coated cutting tools. Whereas for uncoated and TiN-coated cutting tool surface roughness value obtained was close to one another.