Dünya Bankası ve İslam Kalkınma Bankası'nın yoksullukla mücadele politikaları: 2002 sonrası Türkiye örneği
World Bank and Islamic Development Bank's policy toward alleviation of poverty with a special reference to the case of Turkey after 2002
- Tez No: 434981
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyal Hizmetler, Economics, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Yoksulluk, bugünkü en önemli sosyo-ekonomik problemlerinden biridir. Uluslar zengin veya fakir olsa dahi yoksulluk herzaman güncel kalmaya devam etmektedir. Başlangıçta yoksulluğun azaltılması uluslararası ekonomik kuruluşlar için öncelik olmamasına rağmen, uyguladıkları politikalara yapılan yoğun eleştiriler nedeniyle, bu kuruluşların zamanla önemli öncelikleri arasında yer almaya başlamıştır. Bu çalışmada, Dünya Bankası ve İslam Kalkınma Bankası küresel yoksullukla mücadele politikaları, yaklaşımları, stratejileri, etkinliği ve bunların nasıl değiştiği 2002 sonrası Türkiye bağlamında ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bunun için ilk önce yoksulluğun çeşitli tanımları ve ölçüm yöntemleri üzerinde durulmuştur. Ardından yoksulluk konulu raporlar incelenmiştir. Bunu takiben dünyada yoksulluğun boyutları gelir ve gelir dışı göstergeler ile araştırılmıştır. Yoksullukla mücadelede kalıcı bir çözüm için, bu sorunla mücadelede etkili politikaları içeren uluslararası işbirliğine ihtiyaç vardır. Uluslararası ekonomik kuruluşlar arasında bu işbirliği ve koordinasyonu sağlayabilecek en önemli kuruluşlar İslam Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası'dır. Ancak, küresel yoksullukla mücadelede Dünya Bankası'nın öne çıkan çabaları tek başına yeterli değildir. Bu konuda yoksullukla doğrudan ilgili olan, İslam Kalkınma Bankası gibi kuruluşlar da Dünya Bankası'yla yoksulluk konusunda koordineli çalışmalar yapmalıdır. Bunun yanında, ulusal hükümetler de yoksulluğu önlemeyi gündemlerinin en başına koymalı ve kapsamlı yoksulluğu azaltma politikaları belirleyerek kararlılıkla uygulamaya çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the most important socio – economic problems in today's world. Around the world, in rich or poor nations, poverty has always been present. Even though relief of poverty was not international economic institutions' one of the high priorities in the early years of those institutions, it has been deemed as one of the high priorities due to strong criticisms made on policies. In this study, policies, approaches, strategies, efficiency and changing role of World Bank and Islamic Development Bank's in global poverty reduction have been investigated and evaluated after 2002 term in Turkey. While doing this various definition of poverty and its measurement methods is studied. Then reports are scanned and then the size of poverty in the world is searched with income and non-income indicators. In order to reach a permanent solution of reducing poverty, international cooperation with an effective policies for poverty reduction is needed. Islamic Development Bank and World Bank are the most significant institutions as capable of providing this cooperation and coordination among the international economic institutions. On the other hand, the World Bank's leading efforts alone in global poverty reduction are insufficient. Development Banks, like Islamic Development Bank, which is directly related to poverty on the issue, should work on this problem in coordination with World Bank. In addition, national governments should place the relief of poverty on the top of their agenda and design comprehensive policies in poverty reduction and apply them in a determined way.