Manyetik ortamda magnetohidrodinamik kanal akım problemlerinin sınır elemanlar ve sonlu elemanlar yöntemleri birleşimi ile çözümü
The solution magnetohydrodynamic duct flow problems in a conducting medium by using the coupling of boundary elements and finite elements methods
- Tez No: 435010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez de manyetik alanca iletken cisim etrafında ve manyetik alanca iletken sonsuz boyutlu ortamda bulunan kanal içerisindeki akışkan akım probleminin sınır elemanlar ve sonlu elemanlar yöntemlerinin birleşimi ile çözümü incelenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak iç ve dış bölge Laplace problemlerinin ve kanal içerisindeki MHD problemlerinin sayısal çözümleri elde edilmiştir. Daha sonra kanal bölgesinde sonlu elemanlar ve dış bölgede sınır elemanlar yöntemi kullanılarak problemin en genel halinin sonlu elemanlar ve sınır elemanlar yöntemi birleşimi formülasyonu elde edilmiş ve elde edilen formülasyon ile problem değişik parametre değerleri için test edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have analyzed the finite element and boundary element coupling solution of the MHD duct flow problem around a conducting solid and inside an unbounded conducting medium. Firstly, the numerical solution of interior and exterior Laplace equations and MHD duct equations are considered. Then, the most general form of the proposed problem is solved numerically with finite element and boundary element coupling approach by using the finite element method in the duct domain and the boundary element method on the external region. Proposed formulation is tested for different values of the problem parameters and obtained solutions are analyzed.