Kahverengi alabalıkların bazı bakteriyel balık hastalıklarına karşı direncinin belirlenmesi
Determination of brown trout resistance against some of the bacterial fish diseases
  1. Tez No: 435027
  2. Yazar: DİDEM ÇETİNDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, kahverengi alabalıklardan Salmo t. labrax, Salmo t. caspius ve Salmo t. abanticus ile bunların birbirleriyle çaprazlanmasından elde edilen hibritlerin salmonidlerde yaygın olarak görülen Yersina ruckeri'nin sebep olduğu yersiniosis, Lactococcus garvieae'nın sebep olduğu laktokokkosis ve Listonella anguillarum'un sebep olduğu vibriosise karşı dirençleri belirlenerek hangi grubun bu hastalıklara daha dirençli ve hangilerinin daha hassas oldukları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada bakteri enfeksiyonunda her bir grup için 180 adet balık kullanılmıştır. Bakterilerin LD50 değerini belirlemek için 1x1010, 1x108, 1x106, 1x104, 102 CFU bakteri balıkların karın boşluğuna enjekte edilmiştir. Enfekte edilen balıklar 30 gün boyunca izlenmiştir. Yersina ruckeri enfeksiyonunda LD50 değeri 1x104,234 - 1x107,574 CFU/balık arasında değişirken, L. garvieae için 1x106,795 - 1x 108,561 CFU/balık arasında ve Listonella anguillarum için LD50 değeri 1x103,773 - 1x105,325 CFU/balık aralığında bulunmuştur. Hastalık denemelerinde Y. ruckeri, L. garvieae ve L. anguillarum enfeksiyonlarında gruplar arası önemli istatistiksel farklılıklar tespit edilmiştir. Yersinia ruckeri'ye karşı en dayanıklı grup Salmo t. labrax x Salmo t. labrax iken L. garvieae'ya karşı S. t. labrax x S. t. abanticus ve L. anguillarum'a karşıda S. t. labrax x S. t. labrax ve S. t. caspius x S. t. abanticus grupları bulunmuştur. Yersinia ruckeri'ye karşı en hassas grup ise S. t. caspius x S. t. abanticus ve S. t. abanticus x S. t. abanticus, L. garvieae'ya karşı S. t. caspius x S. t. abanticus ve L. anguillarum'a karşıda da S. t. caspius x S. t. labrax ve S. t. abanticus x S. t. abanticus grupları bulunmuştur. Sonuç olarak, bazı hibritler hastalıklara karşı ebeveynlerinden daha dirençli olduklarından yetiştiricilikte kullanılabilir
Özet (Çeviri)
In this study, brown trout species such as Salmon t. labrax, Salmon t. caspius and Salmo t. abanticus and their hybrids derived from the each other crossed were challenged with common bacterial fish diseases agents found in salmonids. The aim of the study was to determine resistant and susceptible brown trout species or their hybrids against yersiniosis caused Yersinia ruckeri, lactococcosis caused by Lactococcus garvieae and vibriosis caused by Listonella anguillarum. In the study, 180 fish were used for each group of each bacterial infections. To determine the LD50 of bacteria, 1x1010, 1x108, 1x106, 1x104, 102 CFU of the bacteria were injected into the abdominal cavity of the fish. The infected fish were observed for 30 days. LD50 values of Y. ruckeri exposed fish were ranged between 1x104,234 and 1x107,574 CFU/fish, while they were ranged between 1x106,795 and 108.561 CFU/fish for L. garvieae and 1x103,773 and 1x105,325 CFU/fish for L. anguillarum. There were significant differences in terms of survival among challenged fish groups for L. garvieae, L. anguillarum and Y. ruckeri. The most resistant species for Y. ruckeri, L. garvieae and L. anguillarum were Salmo t. labrax x Salmo t. labrax, and S. t. caspius x S. t. abanticus and S. t. labrax x S. t. labrax and S. t. caspius x S. t. abanticus, respectively. The most susceptible species against Y. ruckeri were S. t. caspius x S. t. abanticus and S. t. abanticus x S. t. abanticus, against L. anguillarum were S. t. caspius x S. t. labrax and S. t. abanticus x S. t. abanticus and against L. garvieae were S. t. caspius x S. t. abanticus. In conclusion some of the hybrid such as S. t. caspius x S. t. abanticus were more resistant than their parent to some diseases; therefore, they can be used in aquaculture.