Zayıf dayanımlı kireçtaşlarının farklı sıcaklıklar altındaki basınç dayanımının iğne batma deneyi ile araştırılması
Investigation of compressive strength of weak carbonate rocks under different temperatures by needle penetration test
  1. Tez No: 435028
  2. Yazar: NURCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden alınan zayıf dayanımlı kireçtaşlarının basınç dayanımının farklı sıcaklıklar altında iğne batma deneyi ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı laboratuvar ortamlarında yapılan deneyler sonucu zayıf dayanımlı kireçtaşlarının basınç dayanımı belirlenmiştir. Üzerinde çalışılan kayacın doğal yoğunluk değerleri 1,31-1,47 g/cm3 ve birim hacim ağırlıkları 12,85-14,42 kN/m3 arasında değişmektedir. Ayrıca doğal ortamda yapılan disk makaslama deneyi aritmetik ortalaması 3,349 MPa olarak bulunmuştur. Ultrasonik hız deneyi yardımıyla bulunan Vp kuru değerleri 1174,11-1512,82 m/s, Vp doygun değerleri 1072,33-1417,60 m/s arasında, iğne batma deneyi yardımıyla bulunan σci değerleri ise 1,85-3,03 MPa arasında değişmektedir. Giderek artan sıcaklıklara (105-700 Co) tabi tutulan numuneler üzerinde yapılan ultrasonik hız deneyi yardımıyla bulunan Vp değerleri 173,50-1508,36 m/s arasında, iğne batma deneyi yardımıyla bulunan σci değerleri de 1,30-3,51 MPa arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, investigation of compressive strenght of weak limestones obtained from The Turkish Republic of Northern Cyprus under different temperatures by needle penetration test was aimed. In this context, compressive strenght of the weak limestones was determined by laboratory tests conducted at different laboratory facilities. The natural density values of the studied rocks are between 1,31 and 1,47 g/cm3, and unit weights are between 12,85 and 14,42 kN/m3. Additionally, average of the values obtained by block punch index test carried out under natural conditions was determined to be 3.349 MPa. The Vp-dried and Vp-saturated values determined by ultrasonic wave test are between 1174,11 m/s and 1512,82 m/s, respectively. The values obtained by needle penetration test are between 1.85 MPa and 3.03 MPa. The ultrasonic wave test results carried out on the gradually heated specimens (105-700 C0 ) were determined to be between 173.50 m/s and 1508.36 m /s, and the needle penetration test values were also determined to be between 1.30 and 3.51 MPa.