KKTC'de 1974 sonrası meydana gelen sosyo-ekonomik değişmeler ve bu değişim içerisinde turizmin etkileri
- Tez No: 43504
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Turizm hareketi sosyal yapıyı etkilemekte ve sosyal değişimi hızlandırmaktadır. Bir toplumsal hareketlilik ve serbest zaman faaliyeti olarak değerlendirilebilen turizm hareketi sosyal bağlamda bir ilişkiler ve olaylar bütünüdür. Dolayısiyle turizm ve sosyoloji arasında çok yakın bir bağ vardır. Ekonomik yönden de turizm, kalkınma için gerekli döviz girdisini sağlayan, istihdam yaratan, ödemeler dengesine büyük katkısı olan, bütün ülkeye gelir ve refahın dağılımını sağlayan çok yönlü bir olaydır. Kuzey Kıbrıs'ın sosyal yapısı, 1 974 sonrasında gözle görülebilir, belirgin bir değişikliğe uğramıştır. Önce Barış Harekâtının getirdiği yeni yapılanma; daha sonra Kuzey Kıbrıs için yeni bir olgu sayılan turizm hareketi; adanın sosyo-ekonomik yapısını değiştirmiştir. Araştırma ve değerlendirmeler köklü değişime neden olan faktörlerin başında nüfus mübadelesi, kültürel etkileşim, ekonomik-mesleki değişimler ve eğitimin geldiğini göstermektedir. Kıbrıs adasında turizm hareketi 1 960'lı yıllarda başlamıştır. 1 974 yılına gelininceyedek, Kıbrıs turizmi tamamen Kıbrıslı Rumlar tarafından yönlendirilmiş ve Kıbns'lı Türkler turizm olayının dışında tutulmuştur. Türk Toplumu Kıbrıs'ta kimliğini ancak 1 974 yılından sonra bulabilmiş ve Anavatanı Türkiye sayesinde siyasi ve ekonomik özgürlüğüne ve egemenliğine kavuşabilmiştir. Turizm hareketi de Kuzey Kıbrıs'ta 1 974 yılından sonra başlayabilmiş, 1 985 'lere kadar istikrarsız bir geçiş dönemi yaşamış ve ancak 1985 yılından sonra ağırlıklı bir gelişme sürecine girebilmiştir. Ülkenin turizm sektörünü etkileyen büyük sorunları vardır. Altyapı, ulaşım ve eğitim'de büyük aşamalar gerçekleşmiş olmasına rağmen eksiklikler mevcut olup adanın poltik sorunları devam etmektedir. Herşeye rağmen turizmin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisindeki yeri büyüktür ve geliştirilmesi şarttır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism activity is affecting the social structures and accelerating the social changes in the communities. As a social and leisure activity, tourism can be defined as the unique result of the events and the whole relations and interrelations of individuals. So it is quite obvious that there is a very strong relationship between tourism and sociology. Tourism is also very important from the economic point of view, since it generates foreign currency inflow, creates employment and is also very effective in obtaining equal distribution of income. The social structure of the Turkish Community in Cyprus, has changed considerably since 1 974. It is first affected by the Peace Operation and then by the tourism activities which the community was not familiar with before 1 974. Research and evaluation has proved that among the main factors affecting the national structural changes are population exchange, cultural effects, economic and professional changes and education. Tourism activity in Cyprus goes back as far as 1 960. However, the whole tourism activity was entirely carried out by the Greek Cypriots and Turkish Cypriots were completely kept out of the sector. It was only after 1 974 that Turkish Cypriots gained their economic and political integrity. Tourism activity in TRNC has also started after 1 974 and has gone through an unsteady phase till 1985 after when it has started a period of steady growth. There are great problems affecting the Tourism sector in TRNC severely. Although great progress has been achieved in infrastructure, transport and tourism education, the desired targets are not yet reached and political problems are still prevailing. Despite all the difficulties, Tourism sector for TRNC is very essential and should be given the utmost importance.