Heykelde 'Tekinsiz' etki
The 'Uncanny' effect on scuplture
  1. Tez No: 435122
  2. Yazar: EZGİ SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikanalitik bir kavram olan 'Tekinsiz'(Unheimlich)in sanatın özünde temel olarak varolduğunu, ancak bazı özel biçim ve içerikler yoluyla kimi yapıtlarda daha belirgin ve hissedilir biçimde ortaya çıktığını önermek ve bu bağlamda heykel sanatındaki etkisini irdelemektir. Bu irdeleme, Ernst Jentsch, Sigmund Freud, Otto Rank ve Friedrich Schelling'in tekinsiz kavramı üzerinden yaptıkları önermeler dikkate alınarak, animizm, çift, ölüm, bastırılanın geri dönüşü kavramları ve entellektüel belirsizlik duyumu üzerinden yapılmıştır. Çalışmada önce 'tekinsiz' in dilbilimsel ve kavramsal açıklaması incelenmiş, bu kavramın psikolojik ve sosyolojik olarak nasıl ortaya çıktığı araştırılmış, ardından önce sanatta genel olarak , sonra heykel özelinde biçim ve içerik açısından nasıl varolduğuna dair çıkarımlar yapılmıştır. Bu eser metni sürecinde hazırlanan yapıtlar, tekinsiziliği tanımlayan psikanalitik unsurların heykel dili ile nasıl ifade edilebileceğine dair önermelerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to commit that 'Uncanny' (Unheimlich) basiclly exists in the art's essence but occurs in some artworks more distinctive and appreciable ways by some special forms and contents and to scrutinise the art of sculpture in this respect. This scrutinization was made by considering Ernst Jenstch, Sigmund Freud, Otto Rank and Friedrich Schelling's statements over uncanny term, over animism, the double, death , reversal of kept under concepts and intellectual ambiguity principle. In the study, first examined the linguistic and conceptual statement, searched how this term occur psychologically and sociologically then conclude how it existed first in art generally then specifically in sculpture by form and content. The works made during this study are thesis for how to express psychoanalytic elements sculpturally that describes uncanny.