Spatial prefixes of Pazar Laz: A nano-syntactic approach
Pazar Lazcası'nın yön önekleri: Nano-sözdizimsel bir yaklaşım
  1. Tez No: 435140
  2. Yazar: ÖMER EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada bir Güney Kafkas dili olan yok olma tehlikesi altındaki Lazca'nın Pazar lehçesindeki yön önekleri çalışılmaktadır. Hareket bildiren eylemlerde konum ve yön ile ilgili olarak ayrıntılı ve karmaşık bilgiler kodlayan ve fiillere bağlı biçemler olan yön önekleri için tanımlayıcı ve sözdizimsel bir analiz geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, öncelikle İlingesel İlişkiler Resim Serisi (Bowerman & Pederson, 1992) ve fiilerde konumsal ilişkileri inceleyen Resim Serisi'ne (Felix ve diğerleri 1999) referansla, Pazar Lazca'sının yön önekleri kapsamlı bir şekilde açıklanmakta ve tanımlanmaktadır. Daha sonra, Pazar Lazcası Talmy (2000) tarafından geliştirilen tipolojik sınıflandırma sistemi altında incelenmekte ve Kutscher (2011)'de iddia edilenin aksine Lazca'nın Talmy'nin sınıflandırmasında 'uydu-çerçeveli' (satellite-framed) diller grubuna olmayabileceği öne sürülmektedir. 'Uydu-çerçeveli' diller grubuna ait olan Cermen ve Slav dillerinin aksine Pazar Lazca'sındaki yön önekleri beraber kullanıldıkları hareket eylemlerinin çeşitleri hakkında seçicilik göstermektedirler. Bu seçiciliğe açıklama getirmek amacıyla, Svenonius (2006), Folli ve Ramchand (2005), Ramchand (2008) ve Fabregas (2007)'de geliştirilen analizler ışığında Pazar Lazcası'ndaki yön önekleri ve hareket eylemleri öncelikle kendi aralarında gruplanmakta ve her bir önek ve fiil grubu kendisine karşılık gelen sözdizimsel yapılara ayrıştırılmaktadır. Bu ayrıştırmaya dayanarak, dinamik (hareket bildiren) öneklerin sadece izlek (Path) içeren fiiller ile beraber kullanılabildiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the spatial prefixal system of Pazar Laz, an endangered South Caucasian language. Specifically, it aims to provide a descriptive and syntactic account of the spatial verbal prefixes of PL, which encode elaborate information regarding the location or direction of motion events. For this purpose, we first comprehensively describe the spatial prefixes of PL by reference to the two picture series, namely Topological Relations Picture Series (Bowerman & Pederson, 1992) and Picture Series (Felix, Witte & Wilkins, 1999). PL is then examined under the typological classification system developed in Talmy (2000) and it is argued that the status of PL as a satellite-framed language is questionable as opposed to what has been suggested by Kutscher (2011). As opposed to the case in other satellite-framed languages like Germanic and Slavic, the spatial prefixes in PL exhibit selectivity with respect to the nature of the motion verbs they are compatible with. In order to account for this selectivity, we offer a classification for the motion verbs and the spatial prefixes in PL and then proceed to decompose both into their corresponding syntactic structures following Svenonius (2006), Folli and Ramchand (2005), Ramchand (2008) and Fabregas (2007). Based on this decomposition, we show that the possibility of using a dynamic spatial prefix with a motion verb seems to correlate with the presence of a Path projection within the lexical specification of the verb. The lexicalization of the relevant syntactic constructions are lastly analyzed under the framework of Nano-syntax (Starke, 2009 among others).