Unmaking and remaking everday life in Diyarbakır: Free schools as a decolonizing practice
Diyarbakır 'da gündelik hayatın harap edilmesi ve yeniden inşası: Bir dekolonizasyon pratiği olarak özgür okullar
- Tez No: 435146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EVA MARIE DUBUISSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez Ekim 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında Diyarbakır'da yaptığım saha araştırmama dayanmaktadır. Kenti bir sömürgeci işgal mekanı olarak düşünerek, bu tez savaşın geniş kapsamlı dinamiklerini ve işgal altında gündelik hayatın harap edilmesini ve yeniden inşasını inceler. Bununla beraber, savaşın etnografik duyarlıklarının ve iktidar ve direnişin üretildiği mahrem alanların izlerini sürer. Dahası, bu tez aynı zamanda anadil temelli eğitim pratiklerinin uygulandığı Özgür Okullardan birisine odaklanır. Özgür Okullar Türk Eğitim sisteminin beraberinde getirdiği bilme, öğrenme, ve var olma biçimlerinin özgürleştirilebileceği bir karşı alan sağlamaktadır. Bu nedenle, bu tez de Özgür Okulların asimilasyoncu, kapitalist ve ataerkil yaşam biçimine alternatif olarak sunduğu eğitim felsefesinin sömürge karşıtı bir pratik olarak görülmesi gerektiğini tartışıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis is grounded on my fieldwork in Diyarbakır carried out between October 2015 and April 2016. Considering the city as a space of colonial occupation, it examines the broad scale dynamics of the ongoing war as well as the unmakings and remakings of everyday life under siege. It traces the ethnographic sentiments and sensibilities of war and the intimate sites of power production and insurgency. In addition, it also focuses on the mother tongue-based education practices in one of the Free Schools. Free Schools provide a counter space where the already existing colonial ways of learning, knowing and being introduced by the Turkish education system can be decolonized. Therefore, I argue that the alternative philosophy of education they provide to struggle against the assimilationist, capitalist and patriarchal way of life is itself a decolonizing practice.