Neighborhood projects of education: The case of the Halkevi summer school in Okmeydanı
Mahalle eğitim projeleri: Halkevi Okmeydanı yaz okulu örneği
- Tez No: 435145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma günlük yaşamda devlet şiddetinin bir alternatif eğitim programı üzerindeki etkisini inceliyor. Halkevleri 2008 yılından beri yoksul mahallerde yaz dönemlerinde 5-14 yaş aralığındaki çocuklar için ücretsiz yaz okulları düzenliyor. Halkevleri 1932 yılında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından sosyal ve kültürel yaşamı parti rejimi kontrolüne almak için kurulan bir yetişkin eğitim merkeziydi. Yukarıdan aşağı yönetilen ve devlete bağlı bir kurumken, bugün bağımsız bir demokratik kitle örgütü olarak faaliyet gösteriyor. 1932'den bu yana yaşanan kurumsal değişiklikler, Halkevlerinin eğitim alanındaki faaliyetlerine de yansıdı. Halkevi yaz okulları; alternatif eğitim programları, örgütlenme biçimi, eğitmenler için hazırlanan programı, eğitmenler ve çocuklar arasında kurulmaya çalışılan diyalog ve eğitim mücadelesini toplumsal mücadelenin bir haline getirmesiyle nedeniyle bir eleştirel eğitim hareketi olarak inceleniyor. Siyasi, ekonomik ve etnik olarak marjinalleştirilmiş bir mahalle olan Okmeydanı, Halkevinin 2008'den bu zamana yaz okullarını yürüttüğü mahallelerden birisi. Okmeydanı'nda tarihsel olarak var olan devlet şiddeti 2013 yılında yaşanan Gezi direnişinin sonrasında gündelik hayatta etkisini artırdı. Bir alternatif eğitim projesini siyasi, etnik ve ekonomik olarak marjinalleştirilmiş bir mahallede incelemek alternatif eğitim hareketlerinin sınırlarını ve imkanlarını gösteriyor. Yaz okulları bu mahallede çocuklara yeni bir alan açsa da, yaz okulunun düzenlenmesi, çocukların katılımı, gönüllü eğitmenlere ulaşma, ailelerin katılımı ve alternatif eğitim programı mahallede gündelik yaşamda artan devlet şiddetinden olumsuz olarak etkileniyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of state violence in everyday life on an alternative education program. Halkevleri has organized free Summer Schools for children at their ages of primary and secondary schools in poor neighborhoods since 2008. The Republican People's Party established Halkevleri in 1932 as an adult education center to collect social and cultural life under the republican regime. Halkevleri was established as a top-down organization however it has been converted an independent mass organization. The activities of Halkevleri in the field of education rebounded up with the historical changes. Halkevleri Summer School is analyzed as critical education practice because of its alternative education program, the way of the organization of program organized, education program for instructors, the relation between instructors and children and their perception of struggle for education as a part of social struggle. A politically, economically and ethnically marginalized neighborhood, Okmeydanı has been one of the places where Halkevleri Summer Schools organized since 2008. State violence, which is an historical reality of Okmeydanı, has been escalated since Gezi protests. Analyzing Halkevi Summer Schools in a politically, economically and ethnically marginalized neighborhood shows the limitations and possibilities of alternative education practices. While this alternative education opens a new space for children in their everyday life, the organization of the Summer School, participation of children, access to volunteer instructors, participation of parents and the practice of alternative education content is negatively affected by state violence.