Konser salonlarında yer alan yapısal eleman, mobilya ve donatıların orkestra sanatçılarının performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 435158
  2. Yazar: ÖZGÜR ELBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İç mimarlığın, insanların yaşam alanlarının konfor, kalite ve kullanışlılığını arttırmaya yönelik katkıları günümüz şartlarında giderek artmaktadır. Yaşam alanlarının veya hacimlerinin dışında insanların sosyal faaliyet gösterdikleri konser salonları, geçmişten günümüze kültürel etkinliklerin sergilendiği önemli mekanlar olmuşlardır. Düzenlenen etkinliklerin dinleyici ve izleyicilere en iyi şekilde aktarılması, orkestra sanatçılarının performanslarını en iyi şekilde sergilemelerine bağlıdır. Bu sebeple, konser salonlarında, ışık, renk, malzeme, fiziksel yapı ve estetik konusunda orkestra üyelerini tatmin edici kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, çalışmada, TSK Armoni Mızıkası Komutanlığı Orkestra üyelerinden 100 müzisyene anket uygulaması yapılmış; Bando Okulu Konser Salonu'na ait çeşitli yapısal eleman, donatı ve mobilyaların, sanatçı performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek, Bando Okulu Konser Salonu yeniden ele alınmış; anket sonuçlarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Konser salonları, iç mekan tasarımı, orkestra sanatçıları, Bando Okulu.
Özet (Çeviri)
The interior design has been increasingly contributing to the improve the confort, quality and usefulness of people's living conditions. From past to present, concert halls have always been among the important places where people engaged in social activities as well as cultural events. The events can be conveyed to the audience only through the best performance of orchestra artists. Therefore, the criteria of light, color, material, physical structure and aesthetics should be in satisfactory levels for the orchestra members. All of this in mind, this study was conducted though the survey given to 100 orchestra members of Turkish Armed Forces Harmonica Command and the impact of various structural elements, equipment and furniture School Band Concert Hall over the performance of musicians was investigated. Based on the results, Band School Concert Hall was re-evaluated and proposals were made in accordance with the data obtained from the survey results.