Sanatsal üretim biçimlerinde ben çıkışlı anlatı
The self-originated narrative in artistic production types
- Tez No: 435162
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek Lisans Sanat Çalışması Raporu olarak ele alınan metin, sanatsal yaratı ile benlik arasındaki ilişki üzerine kurulmuştur. Doğası gereği öznel nitelikli olan sanatsal yaratımın ve bu öznel durumu merkeze alan üretim biçiminin yarattığı ben çıkışlı anlatının incelemesi yapılmıştır. Çalışma temelde üç ana başlıktan oluşmaktadır. İlk başlık altında, benlik, kimlik, ben olmak durumu gibi kişisel anlamlar taşıyan ve tam da kişisel olduğu için genel geçer bir tanımının yapılmasının zor olduğu kavramlar incelenmeye çalışılmıştır. Felsefi düşünce tarihi içinde bu kavramların ele alınış biçimlerine kısa bir bakışın ardından, psikolojik açıdan birey için varlığını keşfediş ve benliğinin oluşumu araştırılmıştır. Bir sonraki alt başlık içinde de sanatsal üretim içinde ben olmak durumu ve bu durumun yaşamsal pratiğe dönüşmesi irdelenmiştir. İkinci bölüm, sanatsal yaratının öznel yapısını merkeze koyan sanatçıların üretim biçimlerinin, konuyu ele alış yapılarının, ben olmak durumunu aktarış biçimlerinin, kendi kimliklerinin sanatsal üretim ile birlikte yeniden kurgulanışının kısa bir incelenmesi niteliğindedir. Son bölüm olan kişisel uygulamalarda ise, ben olmak durumu, ben'in öteki ile olan ilişkisi, kimlik, benlik, öteki, kişisel izler taşıyan nesneler üzerinden benlik okumaları gibi kurguları olan uygulamalar yer almaktadır. Uygulamalarda kullanılan temel malzeme seramik ve cam olmakla birlikte, malzemenin kendi doğasından kaynaklanan özelliklerinin yardımıyla ifade biçimleri kuvvetlendirilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Sanat, Seramik, Cam, Sanatsal üretim, Ben, Benlik, Kimlik.
Özet (Çeviri)
This paper, which has been written as Master of Arts Report has been established on artistic creativity and personality. The analysis of self-originated narrative that is created by artistic creativity which is naturally subjective and the production type that puts this subjective status in the center. The research basically consists of three main titles. Under the first title, concepts like personality, identity, the state of being self, which involve individual meanings and which are difficult to be defined in general because of the very fact that they are individual, were tried to be analyzed. Following a brief overview on the approach in the history of philosophical thought, the discovery of existence and the formation of personality of an individual from the psychological aspect has been studied. Under the next subtitle, the state of being self in artistic production and that it transforms into a life practice have been studied. The second chapter is a short analysis of the production types of artists who put the subjective characteristic of artistic creativity in the center, how they approach to the topic, how they reflect the state of being self and the reconstruction of their own identities with artistic production. In the last part, personal works; there are works established on the state of being self, the relationship of self with the other, identity, personality, the other, personality analysis through objects that have personal reflections. The basic material of the works is ceramic and glass with the natural features of which the expression is strengthened. Key Words Art, Ceramic, Glass, Artistic production, Self, Personality, Identity.