Ticari amaçlı konaklama yapıları rekreasyon alanlarının mekansal analizi
Space analysis of recreation areas of the hotel buildings
  1. Tez No: 435165
  2. Yazar: MERVE ŞAHİKA ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELİN MUTDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Konaklama yapıları, mekânsal oluşumlarının başlangıcından günümüze kadar toplumsal gelişmelere bağlı olarak değişim ve gelişim göstermiştir. Başlangıçta hanlar ve kervansarayların barınma temelli planlamasına; önce sağlık mekanlarının, sonraları dinlenme ve eğlenme mekanlarının eklenmesiyle günümüzde konaklama yapıları birçok işlevin bir arada bulunduğu yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilere fiziksel, psikolojik ve toplumsal faydaları bulunan rekreasyon aktiviteleri olarak değerlendirilen bu işlevler, endüstri devriminin çalışma hayatı ve toplumsal yaşam üzerindeki etkileriyle birlikte bir ihtiyaç haline gelmiştir. Rekreasyon aktiviteleri önceleri dış mekanlarda, özellikle park ve meydan gibi alanlarda varlığını sürdürürken; 20.yy başlarında yapı alanında geniş açıkların oluşturulmasına olanak sağlayan gelişmelerle birlikte iç mekanlara girmiştir. Bu gelişim konaklama yapılarının rekreasyona dayalı mekânsal organizasyonunu da etkilemiştir. Bu çalışmada rekreasyon mekanlarının konaklama yapıları içerisinde bulunuşu estetik, işlev ve anlam başlıkları altında incelenmiştir. Bu bağlamda örnek bir konaklama yapısının rekreasyon alanları analiz edilmiş, bu alanların hem tatil kavramı üzerinden, hem aktivite olarak rekreasyon üzerinden hem de mekansal ve anlamsal karşılıkları üzerinden ele alınmasıyla, günümüz yaşam koşulları içerisindeki önemi belirtilmiştir. Anahtar Sözcükler Konaklama yapısı, Otel tasarımı, Mekan analizi, Rekreasyon alanı, Ortak mekan,Mekan organizasyonu
Özet (Çeviri)
Hotel buildings have changed and developed due to the social developments since the beginning of site-developments. Hotel buildings are the structures in which many functions are gathered together as first healthcare buildings then recreation places and places of entertainment added to the harboring-based planning of inns and caravanserai. These functions which provide benefit to the people for physical, psychological and social means and are considered as recreation activities have become a need with the influence of industrial revolution to work and public life. While recreation activities were obtaining as outdoors activities, especially carried on in places like parks or squares before, they were included to the indoors at early 20th century with the developments enabling long spans in construction area. This development had effect also to recreation-based site organization of buildings for accommodation. In this study, recreation places' being in buildings for accommodation is investigated under the titles of aesthetic, function and mean. In this context, recreation places of a sample building for accommodation has been analyzed; importance of these places in today's living conditions has been stated with the approach upon the concept of vacation, also both as an activity and recreation and upon the place-based and meaning-based equivalents. Key Words Accommodation Buildings, Hotel Design, Space Analysis, Recreation Area,Common Area, Space Organisation.