Hafıza kutusu
Memory box
  1. Tez No: 435164
  2. Yazar: AYŞE NUR İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BAYSAR BOERESCU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sanat eserleri binlerce yıldır hafıza aktarımı yapmaktadır. Hafıza, doğası gereği sanat eserlerine kaynaklık ederken 20. yüzyılın sonunda hafıza ve hafızayla ilişkili olarak kimlik, aidiyet ve geçmişe ilişkin kavramlar sanatın öncelikli konuları haline gelir. Dahası, arşivler sanat eserlerine dönüşür. Bu durumu oluşturan sebepler birçok düşünür tarafından Modernleşme süreci ile ilişkilendirilir. Modernleşme sürecinde yeniden şekillenen yaşam biçimleri insanları kendine yabancılaştırırken diğer yandan 20. yüzyıldaki felaketler modern akla olan inancın kaybolmasına ve güven sorunu ve kimlik bunalımının doğmasına yol açar. Bu durumda hafıza, hem kimliği inşa ediyor oluşu hem de güven duygusunu sağlayan unsurlardan biri olan“geçmişe ait bilgiyi”sağlıyor oluşu nedeni ile insanlar tarafından tutunacak bir alan olarak görülür. Bu nedenle tezde bir hafıza aktarım aracı olan sanat eserleri için hafızanın konumu modernleşme süreci içinde incelenmektedir. Anahtar Sözcükler Hafıza, kayıt, unutma, hatırlama, modernleşme
Özet (Çeviri)
Artworks have been making memory transfer for thousands of years. While memory is inherently the source of artworks; memory, identity in relation to the memory, belongingness and concepts in relation to the past become the primary subjects of art. Moreover, archives turn into artworks. The reasons of this situation are associated with the process of modernization by many philosophers. On the one hand the forms of life reshaped in the process of modernization make people alienated to themselves, on the other hand because of the disasters of the 20th century, the issue of trust and the crisis of identity emerge and the faith to the modern reason is lost. In this case, memory becomes something to hold onto because it both constructs the identity and provides“the information of the past”which provides the feeling of trust. For this reason, in this thesis, the situation of memory for artworks as the tools for memory transfer is studied in the modernization process. Keywords Memory, recording, forgetting, remembering, modernization