Aşırı kullanımdan kaynaklanan bale sakatlıkları: Ayak ve ayak bileği sakatlıkları ve pilates ile rehabilitasyon
Overuse injuries in ballet: Foot and ankle injuries and rehabilitation with pilates
  1. Tez No: 435170
  2. Yazar: SANEM SUBAYGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜRİDE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Aşırı kullanımdan kaynaklanan sakatlıklar, profesyonel bale dansçıları arasında sık rastlanan sakatlıklardır. Bu sakatlıklar içinde en çok rastlanan grubu oluşturan ayak ve ayak bileği sakatlıkları, oluşma biçimleri, nedenleri, ortaya çıkma aşamaları ve etkileri ile bu çalışmanın ana konusudur. Dansçılar geçirdikleri sakatlıkların ardından dans etmeye ara vererek rehabilitasyon dönemine girdiklerinde kas kuvvetlerinde ve kondisyonlarında ciddi kayıplar gözlenmektedir. Dansçıların tedavileri tamamlanıp tekrar çalışmaya başladıkları dönemlerde kas kuvvetlerini ve kondisyonlarını eski formlarına getirebilmeleri için Pilates egzersizlerinin yararları çeşitli araştırmalar ile ortaya konmuştur. Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'deki profesyonel bale dansçıları arasında bir anket yapılmıştır. Anketin kapsamı dansçılara dair sakatlık profilleri, geçirdikleri farklı tedavi yöntemleri ve rehabilitasyon sürelerini içermektedir. Özel olarak ise pilates egzersizleri üzerine odaklanarak, pilatesin dansçılar tarafından tanınırlığı ve gözlemlenen yararlarına dair bilgiler araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler Aşırı Kullanım, Bale, Sakatlık, Ayak ve Ayak Bileği Sakatlıkları, Pilates, Rehabilitasyon
Özet (Çeviri)
Overuse injuries have been among the most common injuries observed among professional ballet dancers. The topic of this study is the class of foot and ankle injuries, as a most frequent set of overuse injuries, with their mechanisms, causes and stages. During the rehabilitation period following serious injuries, dancers have been shown to experience significant losses in their muscle strength and performance. Pilates exercises have been demonstrated to be helpful in gaining the muscle strength and performance back to their original condition, when resuming dance activities. This study includes a questionnaire conducted among professional ballet dancers in Turkey. The scope of the questionnaire conveys the injury profile, various treatment methods applied and rehabilitation periods. Pilates exercises have been a special focus in the questionnaire, with recognition and observed benefits of pilates. Keywords Overuse, Ballet, Injury, Foot and Ankle Injuries, Pilates, Rehabilitation