Mobil araçlara yönelik dijital yayın tasarımı ve Sakarya Üniversitesi için bir uygulama
Digital publication design for mobil devices and sample work for Sakarya University
- Tez No: 435175
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler günlük hayatı değiştirmekle kalmayıp aralarında iletişim tasarımının da bulunduğu mevcut disiplinleri dönüştürmekte, yeni kavramların, alanların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dijital yayıncılık da bu disiplinlerden biridir. Okurların günlük hayatında daha fazla ekran ile etkileşime geçmesi ve mobil cihazların kullanımındaki artış gibi etkenler, dijital yayıncılık ürünlerine olan ilgiyi arttırmış; dijital yayıncılık, kısa sürede grafik tasarım/görsel iletişim tasarımının alt disiplini olarak kendine yer bulmuştur. Bu araştırmanın birinci amacı, kısa sayılabilecek geçmişe sahip olan dijital yayıncılık disiplinine ait derli toplu bir bilgi adası oluşturmak; ilgili okur, eğitimci ve tasarımcılara sunmaktır. Bu nedenle, çalışmanın ilk üç bölümünde dijital yayıncılığın teorik ve pratik altyapısına ilişkin bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın diğer amacı da Sakarya Üniversitesi'nin tanıtımına yönelik tablet ve akıllı telefon cihazlarında görüntülenebilir bir dijital yayın tasarımı hazırlamaktır. Bu amaçla dördüncü bölümde, uygulama çalışmasının tasarımına ilişkin yöntem ve süreçlere yer verilmiştir. Ayrıca ortak bir terminoloji oluşturmak amacıyla 'Dijital Yayıncılık Sözlükçesi' de son bölüme eklenmiştir. Anahtar Sözcükler Yayıncılık, Dijital Yayıncılık, Elektronik Yayıncılık, Grafik Tasarım, Görsel İletişim Tasarımı, Yayın Tasarımı, Mobil Araç
Özet (Çeviri)
Developments in communication technology not only change daily life but also convert current disciplines including communication design and causes to the appearance of new concepts and areas. Digital publishing is one of these disciplines. The fact that readers interact more and more with screens in their daily lives and factors such as the increase in the use of mobile devices have increased the interest in digital publishing; and so, digital publishing has taken place as a sub-discipline of graphic design/visual communication design. The main purpose of this research is to gather a data island related to digital publishing which has a very relatively short history and to present it to the readers, educators and designers. Therefore, the first three chapters of this research refer to the theoretical and practical structure of digital publishing. Another purpose of this study is the preparation of a viewable digital publication design in Tablet PCs and smart phones in respect with the promotion of the Sakarya University. In this respect, the forth chapter mentions the methods and processes of the application studies. Further, a 'Digital Publishing Glossary' is added to the final chapter in order to create a common terminology. Keywords Publishing, Digital Publishing, Electronic Publishing, Graphic Design, Visual Communication Design,Editorial Design, Mobil Device