Membranöz glomerülonefrit hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evoluation of membranous glomerulonephritis patients
  1. Tez No: 435467
  2. Yazar: YASİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YENİÇERİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, membranöz glomerülonefrit hastalarının spontan remisyon ve immünsupresif tedaviye yanıt oranlarını, hastalık progresyon hızını, hasta sağkalım durumlarını değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 18 yaşından büyük, böbrek biyopsileri sonucu membranöz glomerülonefrit olarak raporlanan hastalar dahil edildi. Konservatif gözlem veya immünsupresif tedavi sonunda 24 saatlik idrarda protein düzeyleri 0,3gr'ın altında olan hastalar tam remisyon, 24 saatlik idrarda protein düzeyleri 3,5 gr'ın altında olan ve/veya tepe proteinüri düzeylerine göre %50 veya daha fazla azalma saptanan hastalar kısmi remisyon, 24 saatlik idrarda protein düzeyleri 3,5 gr'ın üzerinde olan hastalarda ise remisyon yok veya yanıtsız olarak kabul edildi. Araştırmanın verileri SPSS 18 istatistik programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate spontaneous remission, response rate to immunosuppressive therapy, progression rate of disease and patient survival situation of glomerulonephritis patients. Yöntem:In this study, over 18 years old patients, biopsy results were reported as membranous glomerulonephritis, were enrolled. At the end of conservative observation or immunosuppressive therapy, the patients protein levels below 0,3 gr in 24 hours urine samples described as complete remission, the patients protein levels below 3,5 gr and/or detected 50% or above decrease among peak proteinuria level in 24 hours urine samples described as partial remission, the patients protein levels above 3,5 gr in 24 hours urine samples described as no remission or nonresponse. The data of study were analyzed with SPSS version 18.0 statistical package program.