Membranöz nefropati tanılı hastaların klinik, patolojik bulguları ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Evaluation of the clinical, pathological findings, and treatment outcomes of patients diagnosed with membranous nephropathy: Single-center experience
  1. Tez No: 818669
  2. Yazar: GAMZE COŞKUN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Amaç: Membranöz glomerülonefrit (MG) beyaz, diyabetik olmayan, erişkinlerde en sık nefrotik sendrom ve glomerüler patolojidir. MG, primer (idiyopatik) veya sekonder MG olarak sınıflandırılmış olup klinikleri benzerdir. En sık nefrotik sendrom ile başvururlar. Uygun zamanda ve tedaviyle renal sağ kalım arttırılabilir. Primer MG(PMG)'de destekleyici tedavi, rituksimab, steroid+siklofosfamid veya kalsinörin inhibitörleri (KNI) başlangıç tedavileridir. Çalışmamızın amacı, renal biyopsi ile merkezimizde PMG tanılı hastaların demografik, klinik, patolojik bulguları, verilen tedavi sonuçlarını, prognostik faktörleri ve remisyon ile nüks gelişmesini literatürle karşılaştırmak; benzerliklerini veya farklılıklarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2012-2021 tarihleri arasında PMG tanılı 35 hasta dahil edildi. Hasta verileri retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS V.15 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Membranous glomerulonephritis (MGN) is the most common cause of nephrotic syndrome and glomerular pathology in non-diabetic white adults. MGN can be classified as primary (idiopathic) or secondary MGN, with similar clinical features. The primary aim of our study is to compare the demographic, clinical, and pathological characteristics, treatment outcomes, prognostic factors, and the occurrence of remission and relapse in patients diagnosed with primary MGN through renal biopsy at our center, with the findings reported in the existing literature, in order to identify similarities and differences. Materials and Methods: Our study included 35 patients diagnosed with PMG between 2012 and 2021. Patient data werw retrospectively analyzed. Statistical analyses werw performed using SPSS V.15.