Kan üre azotu (BUN)/ kreatinin oranının ve ortalama trombosit hacmi (MPV)'nin üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamasında mortalite ve morbidite üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparasion of the effects on mortality and morbidity of blood urea nitrogen/cre ratio and mean platelet volume in upper gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 435485
  2. Yazar: BURÇAK KANTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT KAPÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Üst GiS kanama trietz ligamentinin proksimalinden kaynaklanan ve sıklıkla gastrik, duedonal ülsere bağlı kanamalardır. Ağızdan kan gelmesi, dışkıda kan görülmesi veya dışkı renginde siyahlaşma şikayetiyle başvuran hastalarda üst GiS kanaması, dışlanması gereken önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Bu tezde acil servise GiS kanama semptomları ile başvuran ve endoskopik incelemesi yapılan hastalarda BUN/Kreatinin oranının ve MPV değerinin ve morbidite üzerindeki etkileri karşılaĢtırılacaktır. Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'e 1 Ocak 2013 - 1 Ocak 2015 tarihleri arasında üst GIS kanama semptomlarıyla başvuran ve daha sonra endoskopik inceleme yapılan toplam 141 kişi çalışmaya dahil edildi. ÇalıĢmaya alınan hastalarda erkek hastaların sayısı kadınlardan fazlaydı. GiS kanama ve yaş grupları arasındaki ilişki incelendiğinde hastalar daha çok 70-80 yaş aralığındaydı. MPV değerinin üst GıS kanama tanılı hastalarda mortalite yada morbiditeyi belirlemede anlamlı olmadığı görüldü. BUN/Cre oranının 30'un üstünde olmasının hem aktif kanama olasılığının saptanmasında hem de mortalite ve morbiditeyi anlamlı arttırdığı saptandı. Sonuç olarak acil servislere GiS kanama semptomlarıyla başvuran ve böbrek yetmezliği olmayan hastalarda geliş BUN/Cre oranının hesaplanmasının takip ve tedavi planında faydalı bir yaklaşım olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Upper gastrointestinal bleeding caused by proximal part of trietz ligament and often gastric, duodenal ulcer are bleeding. Patients admitted with oral bleed, blood in the stool or complaints of discoloration color feces, upper gastrointestinal bleeding is an important cause of morbidity and mortality should be excluded. In this thesis, admitted to the emergency service with symptoms of gastrointestinal bleeding in patients undergoing endoscopic examination , BUN / creatinine ratio and MPV values and their impact on morbidity will be compared. Adnan Menderes University Training and Research Hospital Emergency Department by presenting with symptoms of upper gastrointestinal bleeding between 1 January 2013 - 1 January 2015 and was included later endoscopic examination performed a total of 141 people in the study. Most of the patients in the study were male gender. When the relationship between age groups and patients with gastrointestinal bleeding was more 70-80 year age range. In patients diagnosed with upper gastrointestinal bleeding the MPV values was shown to be not significant in determining the morbidity or mortality. BUN / Cre ratio of greater than 30 was found that both the detection of active bleeding and the possibility of a significant increase in morbidity and mortality. As a result, in patients admitted emergency service with gastrointestinal bleeding and without kidney failure symptoms, calculation of BUN/Cre ratio in the arrival may also be a useful approach of follow-up and treatment plan.