Noninvaziv CVP ölçüm yöntemlerinin kıyaslanması
Comparison of noninvasive central venous pressure measurement methods
- Tez No: 435484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜCAHİT KAPÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kritik hastaların değerlendirilmesinde intravasküler volüm durumunun belirlenmesi çok önemlidir. Çalışmamızda ultrasonografik noninvaziv santral venöz basınç ölçüm yöntemlerinden olan internal juguler ven çap, alan ve yükseklik ölçümü; vena cava inferior kollapsibilite ölçümü; triküspid kapak akım hızları ölçümü ve sağ ventrikül çıkım yolu fraksiyonel kısalma ölçüm yöntemlerinin invaziv santral venöz basınç değeri ile kıyaslanması amaçlandı. Hipotez olarak, yatak başı yapılan ölçümlerle elde edilen verilerin invaziv santral venöz basınç değerini yansıtabileceği düşünüldü. Çalışmamız Ocak 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Acil Tıp Anabilim dalında subklavyen veya internal juguler vene santral venöz katater yerleştirilmiş olan 18 yaş üzeri 81 hasta üzerinde yapıldı. Ultrasonografik olarak internal juguler ven ekspriyum ve inspriyum çapları, alanı ve yüksekliği; vena cava inferior ekspriyum ve inspriyum çapları ve kollapsibilite indeksi; triküspid kapak erken sistolik ve diyastolik akım hızları ve sağ ventrikül çıkım yolu fraksiyonel kısalma miktarı ölçüldü. Her bir yöntem sonucunda bir santral venöz basınç değeri tahmininde bulunuldu. Daha sonra invaziv santral venöz basınç değeri ölçülerek kıyaslama yapıldı. Hastaların 27'si (%33,3) kadın, 54 (%66,7) erkekti. Yaş ortalaması 68,58±13,33 olarak hesaplandı. İnspriyum ve ekspriyumdaki internal juguler ven çapları, ekspriyumdaki vena cava inferior çapı ve internal juguler ven yükseklik ölçümlerinin invaziv santral venöz basınç ile korele olduğu tespit edildi. Kritik hastalarda volüm durumunun değerlendirilmesinde, ultrasonografi ile noninvaziv olarak yapılan internal juguler ven ve vena cava inferior ölçüm yöntemlerinin kullanılabileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
It is crucial to determine intravascular volume status in management of critically ill patients. In our study, we aimed to compare noninvasive ultrasonographic central venous pressure measurement methods of measurement of inspiratory and expiratory diameters, area and height of internal jugular vein, inspiratory and expiratory diameters and collapsibility index of vena cava inferior, early systolic and early diastolic flow velocities of tricuspid valve and fractional shortening of right ventricle outflow tract diameters. We hypothesized that data obtained from bedside measurements may be used as a surrogate of invasive central venous pressure. Our study has been conducted between January 2015-January 2016 on 81 patients who were over the age of 18 and to whom a central venous catheter has been placed into subclavian or internal jugular vein in our Emergency Medicine Department. Inspiratory and expiratory diameters, area and height of internal jugular vein, inspiratory and expiratory diameters and collapsibility index of vena cava inferior, early systolic and early diastolic flow velocities of tricuspid valve and fractional shortening of right ventricle outflow tract diameters have been measured ultrasonographically. A noninvasive central venous presure estimation has been made by the data obtained from each method. Then, invasive central venous pressure value has been measured and made a comparison between these methods. Of all our patients, 27 of them were female (33,3%) and 54 of them were male (66,7%). The mean age was 68,58±13,33. A correlation has been found betwen inspiratory and expiratory diameters of internal jugular vein, expiratory diameter of vena cava inferior, internal jugular vein and invasive central venous pressure. We have found that ultrasonograpic, noninvasive measurement methods of internal jugular vein and inferior vena cava can be used in determining the volume status in critically ill patients.