Sitoktom P450 2E1 gen polimorfizminin nazofarenks kanseri etyolojisindeki önemi
The importance of cytochome P450 2E1 gene polymorphism in the nasopharynx cancer etiology
  1. Tez No: 88331
  2. Yazar: GAMZE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN ÖMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kulak Burun ve Boğaz, Biochemistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI. ÖZET Nazofarenks kanseri (NFK) dünyanın birçok bölgesinde nadir görülen bir tümördür, ancak bazı coğrafık bölgelerde ve bazı etnik gruplar arasında nispeten yüksek oranda bulunur. Bu çalışma CYP 2E1 gen polimorfizminin Türk toplumundaki dağılımını saptamak ve NFK etyolojisinde muhtemel rolünü araştırmak için planlandı. Bu amaç için 153 kontrol ve 156 NFHCIı hastadan kan alınarak çekirdekli hücrelerden DNA'ları izole edildi. CYP 2E1 genindeki polimorfik bölgeler PCR yöntemiyle çoğaltılıp Pst l/Rsa I ve Dra I restriktion enzimleriyle kesilerek restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmleri (RFLP) belirlendi. Ayrıca kişilerden, NFK gelişimi üzerine etkili olabileceği düşünülen yaş, cinsiyet, sigara ve alkol alışkanlığı ile ailesel kanser hikayesi gibi bilgiler toplandı. Elde edilen bulgulara göre: 1.a)Türk toplumundaki Pst l/Rsa I kesimine göre dağılımların c1/c1 genotipinde %96.07, d/c2 genotipinde %3.93 olduğu, Dra I kesimine göre ise DD genotipinde %84.31, CD genotipin de ise %15.03, CC genotipinde ise %0.66 oranında bulunduğu; b)Diğer toplumların genotip dağılımlarıyla kıyaslandığında Tayvan ve Meksikalılardan anlamlı (Pst l/Rsa I) farklı olduğu, 2NFK'lı hastaların genotip dağılımının kontrollerden farklı olduğu ve Pst l/Rsa I enzim kesiminde c1/c2 genotipine sahip olanlarda NFK görülme riskinin 3.4 kat arttığı, 3.a)NFK'lı hastalar cinsiyete göre sınıflandırıldığında erkek hastaların kadınlardan 1.7 kat fazla olduğu, b)Kadın ve erkek genotip dağılımları kontrollerle kıyaslandığında c1/c2 genotipli kadınlarda NFK görülme riskinin 4.8 kat yüksek olduğu, 4.NFKİI hastalar hastalığın görüldüğü yaş ve histolojik tiplerine göre sınıflandırıldığında; hastaların %40'nın 40-59 yaşlar arasında, %68'nin indifferansiye 63tipte olduğu, 5. Gruplar sigara içip içmediğine göre sınıflandırıldığında; d/c2 genotipli sigara içmeyen bireylerde NFK görülme riskinin 8.44 kat arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak, bizim bulgularımıza göre CYP 2E1 gen polimorfizmi ile NFK riski arasında bir ilişki bulunmuştur. Ancak NFK gelişimi üzerine etkili olabilecek çevresel faktörleri ve kişisel özellikleri daha detaylı araştırmak gerekmektedir. 64
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Nasopharynx cancer (NFK) is seen rarefy in the regions of the world, but it may be found at high level in some of the geographic regions, and amoung the ethnic groups. This project is planned to calculate the distribution of CYP 2E1 gene polymorphism in Turkish population. For this purpose 153 control groups and 156 patient with NFK whose DNA's are isolated from blood cells are used. CYP 2E1 gene is analyzed by restriction fragment polymorfism method (enzyme; Pstl/Rsal and Oral), the data as age, sex, smoking and alcohol habits, and familial cancer history which could have an effect on the development of NFK were collected. According to datas; 1.a) In the Turkish population; the percentage of c1/d genotype is % 96.07 and c1/c2 genotype is %3.93 related to the digestin of Pst1/Rsa I enzymes, the percentage of DD genotype is % 84.31, CD genotype is % 15.03 and CD genotype is % 0.66 related to the digestion of Oral enzyme, amoung the mention population; b)After comparison of Taiwan and Mexican populations with the others, it was seen that proportion of Pstl/Rsal is. different. 2.The genotype dispersion of ttie NFK patients is different from control groups tested who has digestion of Pstl/Rsal enzyme in the c1/c2 genotype the risk of seen NFK increases 3.4 times. 3. a) When the NFK patients categorized the number of male patients is 1.7 times than the female patints, b)When the dispersed male and female genotypes compaired the risk of having NFK with c1/c2 genotypes in amoung female is 4.8 times higher. 4. When the patients who it is observed that the classes area formed according to age and histological tyoes; the 40 percentage of the patient are between type the age of 40-59, the ^differentiated type involved is % 68. 655. When the groups are classified according to the patients who either smoke or not; non smoking c1/c2 genotyped persons have the risk of NFK increased 8.4 times. As a result in our datas, there is a reletion between CYP 2E1 gene polymorpism and NFK risk, however the enviromental and personal factors that are effectable on the developmentof NFK must be searched detailed. 66