Derinin skuamöz hücreli kanserlerinde mirna-214 ile pten, ERK-1 ve caspase 3 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of mirna-214 with pten, erk-1 and caspase 3 expression in squamous cell cancer of the SKIN
  1. Tez No: 435489
  2. Yazar: TUĞBA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTEN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Melanom dışı deri kanserleri dünya genelinde en sık görülen tümörlerden biridir. Erken tanınmaları halinde çoğunlukla kolay tedavi edilebilirler ve iyi prognozludurlar. Bu grup tümörlerden, agresif büyüme ve metastaz potansiyeli de bulunabilen skuamöz hücreli karsinomların özellikle erken tanınmaları önemlidir. Bu yüzden yeni tanı yöntemleri ve yeni tedavi yaklaşımlarına yön vermek amacıyla çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı deri skuamöz hücreli karsinomlarının patogenezinde PTEN, ERK1, Caspase 3 ve miRNA-214 ekspresyonlarının rolünü ve bu belirteçlerin aralarında ilişki bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Çalışmaya Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2013-2015 yılları arasında deride skuamöz hücreli karsinom tanısı alan 45 olgu (20 olguda tümör dudak yerleşimli, 25 olguda yüzün güneş gören diğer bölgelerinde yerleşimli) ve olağan deri dokusuna sahip 15 kontrol olgusu dahil edildi. İmmünhistokimyasal olarak PTEN, ERK1 ve özellikle apoptozu belirlemede önemli olan Caspase 3 kullanıldı. Gerçek zamanlı PCR ile miRNA-214 ekspresyonu araştırıldı. Yapılan analizlerin sonucunda tümörlü olgularda PTEN ve ERK1 immünhistokimyasal belirteçlerin istatistiksel olarak da anlamlı artmış ekspresyonu saptandı. Caspase 3 ekspresyonu ise istatistiksel olarak anlamlı olmasa da karsinom tanısı olan olgularda daha yüksek bulundu. Gerçek zamanlı PCR ile değerlendirilen miRNA-214 ekspresyonunun ise skuamöz hücreli karsinomlu olgularda anlamlı oranda azaldığı görüldü. miRNA-214 ekspresyonu ile ERK1 ve PTEN ekspresyonu arasındaki negatif korelasyon anlamlı idi. Caspase 3 ile miRNA-214 arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. ERK1 ve miRNA-214 arasındaki bu ilişki literatürle de uyumlu idi. Bulgular deri skuamöz hücreli karsinomlarında miRNA-214 tümör baskılayıcı geninin ve ERK1 sinyal düzenleyici proteininin rolü olduğunu gösterdi. Bu belirleyicilerin arasında negatif bir korelasyon olduğu ve artmış ERK1 ekspresyonunun azalmış miRNA-214 ekspresyonunu işaret ettiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Non-melanoma skin cancers are the one of the most common tumors seen in the worldwide. In case of early recognition, they have mostly good prognosis and can be easily treated. Squamous cell carcinoma, one of this group of tumors, that can indicate aggressive growth and metastatic potential is particularly important for early diagnosis. Therefore, in order to provide direction for new therapeutic approaches and new diagnostic methods, a number of studies are performed. The aim of this study is to investigate the role of expression of PTEN, ERK1, Caspase 3 and miRNA-214 in the pathogenesis of squamous cell carcinoma of the skin and the correlations between these markers. To the study, 45 cases diagnosed with squamous cell carcinoma of the skin (tumors localized in the lip in 20 patients and in the other region of face in 25 patients) between the years 2013-2015 in the Adnan Menderes University Faculty of Medicine Department of Pathology and 15 control cases with normal skin tissue were included. Immunohistochemically, PTEN, ERK1 and Caspase 3, which is especially important in determining apoptosis, was used. miRNA-214 expression was investigated by real-time PCR. In the results of analysis, statistically a significant increase was observed in the expression of immunohistochemical markers PTEN and ERK1 in SCC patients. Caspase 3 expression was higher in patients but this result was not statistically significant. miRNA-214 expression of SCC patients evaluated by real-time PCR showed significantly reduced. Negative correlation between miRNA-214 expression and ERK1 and PTEN expression was significant. There was no significant correlation between Caspase 3 and miRNA-214. This relationship between ERK1 and miRNA-214 was consistent with the literature. Results showed that the role of the miRNA-214 tumor suppressor genes and ERK1 signal regulatory protein in skin squamous cell carcinoma. A negative correlation was found between these markers and that the increased of ERK1 expression is pointing that decreased of miRNA-214 expression.