Batı Karadeniz bölgesi kadınlarında osteoporoz prevalansı ve tarama programı başlangıç yaşının belirlenmesi: Düzce örneklemi
In our study, we aimed to determine the age of onset to the osteoporosis screening program and prevalence of osteoporosis in the West Black Sea region Düzce sample
- Tez No: 435498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER BAŞBUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda Batı karadeniz bölgesi Düzce örnekleminde osteoporoz tarama programı başlangıç yaşını ve osteoporoz prevalansını belirlemeyi amaçladık. Çalısmamıza 01.01.2015-31.12.2015 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon , Kadın Hastalıkları ve Doğum , Ortopedi polikliniklerine başvurup DEXA yöntemiyle femur boynu ve L1-L4 anterior vertebra KMD (Kemik Mineral dansitometre) ölçümü yaptıran 40-70 yaş arası 400 tane kayıtlı kadın hasta dahil edildi. Major osteoporoz kırık risk faktörlerini belirlemek için yapılan FRAX çalışması anket formu ile hastalara soru sorularak bilgileri kaydedildi. İstatiksel analizde, sürekli değişkenler bakımından grup karşılaştırmalarında Independent Samples t test , kategorik değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Pearson ki-kare testi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Pearson korelasyon analizi yapıldı. Sürekli değişkenlerin ayırt ediciliğinin incelenmesi ve cut-off belirlenebilmesi için ROC eğrisi analizlerinden yararlanıldı.Çalışmamızda osteoporoz grubunda yaş ortalamasını 60.6 olarak tespit edip, prevalansı da %11.8 olarak saptadık. Sonuç: Bölgemizde majör osteoporoz kırık risk faktörü bulunmayan kadınlarda osteoporoz tarama başlangıç yaşını 60 olarak belirledik. Osteoporoz riski taşıyan olguların erken dönemde saptanabilmesi için DEXA yöntemiyle ve FRAX çalışması anket formu ile risk faktörü sorgulaması gerekebileceğini öngördük. Bu konularda yapılacak daha kapsamlı çalışmalar daha net verilerin elde edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the age of onset to the osteoporosis screening program and prevalence of osteoporosis in the West Black Sea Region Düzce sample. Between the dates 01.01.2015 and 31.12.2015, 400 women between the ages of 40 and 70, who applied to Düzce University Training and Research Hospital, Departments of Physical Therapy and Rehabilitation, Gynecology and Obstetrics, and Orthopedics, and had got their femoral neck and L1-L4 anterior vertebra BMD (Bone Mineral Density) measured with DEXA method, were included in our study. With the FRAX trial questionnaire conducted to determine major osteoporotic fracture risk, patient data were recorded via asking questions to patients. In the statistical analysis, Independent Samples T-test was used for group comparison of continuous variables, Pearson's chi-square test was used for the analysis of relations between categorical variables, and Pearson's correlation analysis was used to review the relations between continuous variables. ROC curve analysis was used to review distinctiveness of continuous variables and to determine cut-off. In our study, we determined the mean age of osteoporosis group as 60.6 while the prevalence was demonstrated as 11.8%. Conclusion: In our region, we determined the age of onset for osteoporosis screening as 60 for women without a major osteoporotic fracture risk factor. We demonstrated that questioning of risk factors with the use of DEXA method and FRAX trial questionnaire for early determination of cases with osteoporosis risk might be necessary. More comprehensive trials on these issues will be efficient in obtaining clearer data.