'Ben iyiyim' ifadesinin tekrarının depresyon hastalarında etkisi
- Tez No: 435499
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU, PROF. DR. ADNAN ÖZÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Depresyon tedavisindeki güçlükler klinisyenleri yeni arayışlara yönlendirmektedir. Depresyon tedavisinde, kolay uygulanabilir, hızlı etkili, maliyeti olmayan, bir çalışma yapmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza katılan 29 çalışma grubu hastasını ve 29 kontrol grubu hastasını DSM-V majör depresyon tanı kriterlerini sağlayan hastalardan seçtik. Çalışmaya aldığımız hasta grubunu servis ortamında takip ettik ve çalışmamızı uyguladık, kontrol grubunu poliklinikten takip ettiğimiz hastalardan oluşturduk. Her iki grubada farmakoterapotik müdahalede bulunduk. Servisde yatan hastalara farmakoterapotik müdahaleyle beraber çalışmamızı uyguladık. Servisde yatan çalışmaya aldığımız hastalara yüz yüze, ayna karşısında ve toplum içinde olacak şekilde 3 farklı oturumda, her oturumu 10'ar gün süreyle, her gün günde 8 defa, her defasında 20 kere ''ben iyiyim'' tekrarı yapıldı. Servisde yatarak çalışmamızı uyguladığımız hastalara, çalışmamıza başlamadan başlangıç olarak birinci HAM-D ölçeğini, çalışmamızı yaptığımız 30 günün ardından ikinci HAM-D ölçeğini uyguladık. Servisde yatarak çalışmamızı uyguladığımız hastaları 30 günün ardından ikinci HAM-D ölçeğini yaptıktan sonra taburcu ettik ve bu hastalara taburculuklarından 30 gün sonra üçüncü kez HAM-D ölçeğini uyguladık. Ayaktan takip ettiğimiz kontrol grubu hastalarını tedaviye başlamadan birinci HAM-D ölçeğini, 30 gün sonrasında ikinci HAM-D ölçeğini, 60 gün sonrasında üçüncü HAM-D ölçeğini uyguladık. Bulgular: Hastalara tedaviye başlamadan önce yapılan HAM-D ölçeğinde ''ben iyiyim'' çalışmasına aldığımız 29 kişilik çalışma grubunda ilk yapılan HAM-D ölçeği puan ortalaması 27.03 bulunmuştur. Aynı şekilde 29 kişilik kontrol grubunda ilk yapılan HAM-D ölçeği puan ortalaması ise 22.31 olarak bulunmuştur. Çalışma ve kontrol gruplarının ilk yapılan HAM-D ölçeklerinin ortalama puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır(p=0.001). Çalışma grubunda, 30 günlük çalışma sonucunda tedaviye yanıt veren hasta yüzdesi %76, ayaktan, sadece antidepresan ilaç tedavisiyle takip ettiğimiz kontrol grubunda 30 gün sonunda tedaviye yanıt veren hasta yüzdesi ise %34,4 olarak tespit edilmiştir, bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p=0.012). Servisde yatarak çalışmamızı uyguladığımız hastalara 60 gün sonra yapılan HAM-D ölçeğinde tedaviye cevap veren hasta oranı %69 olarak tespit edilmiştir(p=0.107). Kontrol grubunda ise 60 gün sonra yapılan HAM-D ölçeğinde tedaviye cevap veren hasta oranı %41.3 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, olumlu sözcük tekrarıyla depresyondaki olumsuz bilişsel alışkanlıkların değiştirilebileceğini düşündük ve 30 ile 60 günün sonunda iki grubun tedaviye cevabı karşılaştırıldı, ''ben iyiyim'' uygulaması yapılan grubun tedaviye cevabında 30 günün sonunda anlamlı sonuçlar elde edildi(p=0.012)
Özet (Çeviri)
Objective: Challenges in the treatment of depression force the clinicians towards new pursuits. We aimed to perform a practicable, fast-acting, free-of-cost study in the treatment of depression. Method: We selected the 29 patients in the study group and 29 patients in the control group among the patients who met the diagnostic criteria for DSM-V major depression. We monitored the patient group we included in the study in the inpatient ward environment and performed our study. The control group included patients who were followed up on an outpatient basis. We intervened pharmacotherapeutically to both groups. We administered our study simultaneously with the pharmacotherapeutic intervention for the patients in the inpatient ward. For the patients in the inpatient ward included in the study, the phrase“I am fine”was repeated face-to-face, against a mirror and in the presence of other people as follows: 20 times in each of the 8 occasions for 10 days for each of the 3 different sessions. For the patients for whom we administered our study in the inpatient ward, we administered the first HAM-D scale at baseline before initiating the study, and we administered the HAM-D scale for a second time following 30 study days. We discharged the patients for whom we administered our study on inpatient basis after administering the HAM-D scale for the second time after 30 days and performed a third HAM-D for these patients 30 days following their discharge. For the control patients who we followed up on an outpatient basis, we performed the first HAM-D scale at baseline before initiating the treatment, and we performed HAM-D for a second and third time after 30 and 60 days, respectively. Results: With the HAM-D scale performed at baseline, the initial average from the scale performed for the first time to the study group of 29 subjects we included in the“I am fine”study was 27.03. Similarly, the average score from the first HAM-D in the control groups including, again, 29 subjects was 22.31. The difference between the average scores from the initial HAM-D scales of the study and control groups was statistically significant (p=0.001). The proportion of responders at the end of 30 study days was 76% in the study group compared to 34.4% in the controls who were followed up with antidepressant treatment only and on an outpatient basis, with a statistically significant difference between the results of the two groups (p=0.012). The rate of responders to HAM-D administered after 60 days in the patients we performed our study on an inpatient basis in the inpatient ward was 69% (p=0.107). In the control group, the rate of responders to HAM-D administered after 60 days was 41.3%. Conclusion: The results of our study indicated that repeating a positive phrase may change negative cognitive behaviours in depression. When treatment response was compared between the two groups after 30 and 60 days, significant results were obtained in the response of the group for whom the“I am fine”method was applied after 30 days p=0.012).