Türkiye'deki taekwondo antrenörleri'nin liderlik, yaratıcılık ve tükenmişlik düzeylerinin araştırılması
Taekwondo coach in Turkey leadership, creativity and investigation of burnout
  1. Tez No: 435513
  2. Yazar: MUAMMER CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ACET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Canbaz, M. Türkiye'deki Taekwondo Antrenörleri'nin Liderlik, Yaratıcılık Ve Tükenmişlik Düzeylerinin Araştırılması. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü. Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Doktora Tezi, Kütahya. 2016. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'deki taekwondo antrenörleri için temel bir liderlik modeli oluşturmaktır. Bu amaçla Türkiye de bulunan 3119 antrenörün TTF kayıtlarına göre, 2015 yılı için vize yaptırmış, toplam 1044 aktif Taekwondo antrenörlerine, TTF tarafından her yıl yapılan antrenör gelişim semineri ve vize uygulamaları esnasında tüm örneklem grubuna, sporda liderlik ölçeği (Leadership for Sport Scale – LSS) "Ne Kadar Yaratıcısınız ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Envanterleri uygulandı. Analizlerin uygulanmasında IBM SPSS Statistics 21. 0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a basic model of leadership for taekwondo coaches in Turkey. According to this end, Turkey has found 3119 coaches TTF record, has built a visa for 2015, a total of 1044 active Taekwondo coaches, the entire sample group during coach development seminar conducted every year by the TTF and visa applications, sports leadership scale ( Leadership for Sport Scala - LSS) "How your Creator and Maslach Burnout Inventory scales were performed. The analysis has benefited from the implementation of IBM SPSS Statistics 21 0 program. Statistical significance : p < 0 . 05 value criteria were adopted.