İzmir 1.amatör kümede mücadele eden futbol takımlarındaki oyuncuların süreklilik ve durumluluk kaygılarının belirlenmesi
Determination of İzmir 1.amat is struggling football team continuity and set the players in the state anxiety
  1. Tez No: 435512
  2. Yazar: EMRAH AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir 1.amatör kümede mücadele eden futbol takımlarının maç anında ve sezon içerisindeki süreklilik ve durumluluk kaygı düzeylerinin araştırılıp,elde edilen bilgilerin değerlenmesidir. Çalışmanın evrenini İzmir Amatör Kümede mücadele eden sporcular, örneklemini ise İzmir 1. Amatör kümede mühcadele eden toplam 300 futbolcu oluşturmuştur. Çalışmada: futbolcuların maç öncesi ve sezon içerisinde kaygı durumlarını belirlemek için Durumluluk ve Süreklilik Kaygı Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguları analiz etmek için SPSS 17.0 paket programından yararlanılmış ve öncelikle verilerin dağılımını belirlemek amacıyla Kolmogorov-Smirnov testi yapılarak parametrik testlerden T- Testi ve One Way Anova, testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda;İzmir ili 1.amatör kümede mücadele eden takımların sporcularında kaygı düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği yapılan sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlara göre katılımcıların durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri incelendiğinde eğitim durumuna, medeni duruma, aile birey sayısına, meslek durumlarına, gelir durumlarına ve kendini tanımlama durumlarına göre p=0.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ak, Emrah. of Izmir 1 player in football teams that competed in the amateur league to determine the continuity and state anxiety. '' Dumlupınar University Institute of Health Sciences, Physical Education and Sports Program M.Sc., Kütahya, 2016 ''. The aim of this study Izmir 1 football struggling amateur league research on the sustainability and state anxiety in the match immediately and season the team is appreciation of the information obtained. The study population of Izmir Amateur Cluster struggling athletes, the sample consisted of a total of 300 players from Izmir 1. struggling amateur league. Operation: State and Trait anxiety condition in order to determine the pre-season match of football and Anxiety Scale were used. To analyze the findings obtained in this research SPSS 17.0 software package and the first Test made T-parametric test Kolmogorov-Smirnov test to determine the distribution of data and One Way ANOVA test were applied. Research; İzmir 1 amateur teams struggling in the cluster of anxiety in athletes have reached the conclusion made that vary according to demographic variables. Results According to the participants of the state and level of education when trait anxiety levels were analyzed, marital status, family number, job status, according to their income and self-identification cases p = 0.05 level has been determined that there are significant differences.