Elit genç erkek boks ve tekvando sporcularının fiziksel performans ve somotatip özellikleri bakımından incelenmesi
Examination of elite young male boxing and taekwondo athletes interms of physical performance and somotatip
  1. Tez No: 648735
  2. Yazar: VOLKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu güne kadar dövüş sporu olarak nitelendirilen boksör ve tekvandocularla ile ilgili spesifik birçok çalışma olmasına rağmen, her iki grup üst düzey genç sporcuların fiziksel performans ve vücut kompozisyonu özelikleri arasında farklılık olup olmadığına yönelik kıyaslamalı bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada üst düzey genç erkek boksör ve tekvandocuların fiziksel performans ve vücut kompozisyonları arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya Türkiye milli takım aday kadrosunda yer alan yaş, yarışma tecrübesi ve vücut ağırlığı ortalamaları sırasıyla 17.6 ve 17.4 yıl, 71.3 ve 73.3 kg, 6.4 ve 6.1 yıl olan 19 boks ve 21 tekvando sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Sporcular, spor federasyonları tarafından düzenlenen milli takım kamplarının ikincisinde T-koşusu, mekik koşusu, otur ve uzan, anaerobik sprint koşu (RAST), dikey sıçrama, görsel ve işitsel reaksiyon da dahil olmak üzere bir dizi test protokolüne katıldı. Verilerin normallik durumları Shapiro-Wilk testi ile belirlendi. Analiz edilen her değişken için varyansların homojenliğini doğrulamak için Levene testi kullanıldı. Homojen olmayan veriler Kruskal-Wallis testi ve homojenliği onaylanan veriler ise bağımsız gruplar için t testi ile analiz edildi. Her grubun vücut kompozisyonu özellikler arasında farklılıkların seviyesi varyans (ANOVA) analizi ve Post-Hoc testlerinden Tukey testi ile gerçekleştirildi. Tekvando oyuncularının anaerobik gücü (% 9), esnekliği (% 7) ve hız değerleri (% 3.3) boksörlerden daha yüksekti ve boksörlerin bacak patlayıcı gücü (% 9.8), işitsel reaksiyon süresi (% 9.5), çeviklik (% 1.8) ) ve maks. VO2 değerleri tekvandoculardan daha yüksekti, ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Benzer şekilde, boks ve tekvando sporcuları arasında vücut kompozisyonu özellikleri arasında anlamlı bir fark yoktu, ancak mezomorfik değerler her iki grupta kendi ektomorf ve endomorflarından önemli oranda yüksekti.
Özet (Çeviri)
Although there are many specific studies concerning physical performance and body composition characteristics in boxing and taekwondo sports, which have been described as combat sports, to date, no comparative study has been found on whether there is a difference between elite young male athletes of both groups. Therefore, in this study, it was aimed to determine whether there is a difference between physical performance and body composition of elite young male boxing and taekwondo athletes. Nineteen boxing (mean age= 17.6 years, competition experience= 6.4 years and body mass= 71.3 kg) and twenty-one taekwondo (mean age= 17.4 years, competition experience= 6.1 years and body mass= 73.3 kg) athletes, who have formed the national candidate team of their own sports federations, voluntarily participated in this study. Athletes were involved in a series of test protocols including the T-run, shuttle-run, sit and reach, running anaerobic sprint (RAST) and countermovement jump, the visual and auditory reaction in the second of national team camps which was organised by their own sports federations. Results indicated that taekwondo players' anaerobic power (9%), flexibility (7%) and speed values (3.3%) were higher than boxers, and boxers' leg explosive power (9.8%), auditory reaction time (9.5%), agility (1.8%) and VO2 max values were higher than taekwondo athletes, but these differences were not statistically significant.