Kadın futbolcular ile futsalcıların bazı fizyolojik ve motorik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some physiological and motoric features women football and futsal players
- Tez No: 435517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÜNVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada“Kadın Futbolcular ile Futsalcıların Bazı Fizyolojik ve Motorik Özelliklerinin Karşılaştırılması”amaçlanmıştır. 2015-2016 sezonu TFF Kadınlar 1. Ligi'nde oynayan kadın futbolculara ve Ünilig'de dereceye giren takımlardaki kadın futsalcılara ölçümler uygulandı. Çalışma grubunu gönüllülük esasına göre katılan 30 kadın futbolcu (yaş ort. 20.60 ± 1.610 yıl, antrenman yaşı ort. 8.50 ± 1.676 yıl, boy uzunlukları ort. 161.47 ± 5.649 cm, vücut ağırlıkları ort. 54.91 ± 6.623 kg) ve 30 kadın futsalcı (yaş ort. 20.33 ± 1.918 yıl, antrenman yaşı ort. 8.37 ± 1.752 yıl, boy uzunlukları ort. 163.40 ± 5.393 cm, vücut ağırlıkları ort. 55.00 ± 4.906 kg), toplamda 60 sporcu oluşturdu. Sporcuların fiziksel, bazı fizyolojik ve motorik özelliklerini belirlemek için boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri kıvrım kalınlığı, VC, FVC, FEV1, esneklik, el pençe kuvveti, bacak kuvveti, 10 m - 30 m sürat koşusu, çeviklik, Yoyo-1, çoklu sıçrama testleri uygulandı. Verilerin düzenlenmesinde ve grafiklerin çizilmesinde MS Excel tablolama paket programı, istatistik analizler ve tabloların düzenlenmesinde SPSS 17 istatistik paket programı kullanıldı. İstatistiksel yöntem olarak çalışma sonunda elde edilen farklılıkları ortaya koymak için α=0.05 anlamlılık düzeyinde Independent Simples T- testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study,“Comparison of Some Physiological and Motoric Features Women Football and Futsal Players”. Measures were applied to woman footballers from TFF Women 1. league and woman futsal players from Unilig in 2015-2016 season. 30 female footballers and 30 futsal players which at least 18 years old participated voluntarily in the study. The football group participants mean of age found 20.30 ± 1.610 years, training age 8.50 ± 1.676 years, height of body 161.47 ± 5.649 cm, and weight of body 54.91 ± 6.623 kg. The futsal group participants mean of age found 20.33 ± 1.918 years, training age 8.37 ± 1.752 years, height of body 163.40 ± 5.393 cm, and weight of body 55.00 ± 4.906 kg. Body height, body weight, skinfold thickness, VC, FVC, FEV1, flexibility, hand-claw power, leg power, 10 m - 30 m speed test, agility, Yo-yo 1 and counter movement jump features was measured for determine physical, some physiological and motoric aspects. MS Excel was used for organizing tables and creating graphics and SPSS 17 was used for statistic analyses and creating tables. As a statistical method, a test was used to demonstrate the differences obtained at the end of the study at α=0.05 significance level.