Küçük ve orta ölçekli işletmelerde finansman sorunları ve çözüm önerileri olarak yeni finansal teknikler
Financial problems of small and medium size undertakings and new financial technical suggestions for the solutions to the financial problems faced by the small and medium size
  1. Tez No: 43554
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET 1970'li yılların ortalarına doğru önemleri anlaşılmaya başlanan küçük ve orta ölçekli işletmeler, günümüzde ekenomik ve sosyal açıdan büyük önem arzetmektedirler. Bununla birlikte küçük ve orta ölçekli işletmeler pek çok sorunla karşı karşıyadırlar. Finansman sorunları küçük ve orta ölçekli işletmelerin en önemli sorunlarındandır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yurt dışı finansman kaynaklan Dünya Bankası kaynaklı krediler, Sanayileşme Fonu, KWF Teşvik Fonu, KSF-1 özel Kredi Fonu ve KSF-1 Çevre Koruma Fonu' dur. Yurt içi finansman kaynaklan ise Türkiye Halk Bankası kredileri ve Eximbank kredileridir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi kaynaklan içinde en önemlisi Türkiye Halk Bankası'dır. Bu bankanın küçük ve orta ölçekli işletmelere verdiği krediler her yıl nominal olarak artsa da, reel olarak yeterince artmadığından yetersiz kalmaktadır. Eximbank Kredileri ise dış ticaretin finansmanına yöneliktir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarına çözüm önerileri olarak kredi garanti fonu, finansal kiralama, factoring, forfaiting, risk sermayesi, küçük işletmeler yatırım şirketleri gibi yeni finansal teknikler ile sermaye piyasalarından yararlanma imkanlarının arttırılması yararlı olabilir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, small and medium size undertakings, of which importance has been understood in mid - 1970s, has vital importance booth economically and socially. However, they face various problems among which the financial kinds are the most important. The foreign financial resources for the small and medium size undertakings are mainly IBRD (World Bank), credits, Industrialization Fund, KWF Subsidy Fund, KSF-1 Special Credit Fund and KSF-1 Environmental Protection Fund. The main internal financial resources for them are credits taken from the Turkish Public Bank (Türkiye Halk Bankası) and Eximbank. But the Turkish Public Bank credits are not sufficient since their reel rate does not increase to the desired extend in every year. The credits of Eximbank is used the finance of the foreign trade. Suggestions for the solutions of the financial problems faced by the small and medium size undertakings include to increase new financial techniques such as credit guarantee fund, leasing, factoring, forfeiting, risk capital, investment firms for small and undertakings and increase the opportunities for using means of capital markets. X