Çocukluk çağı besin alerjilerinde oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress parameters in childhood food allergy
  1. Tez No: 435551
  2. Yazar: İSMAİL KAYTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada 01.04.2015 ve 10.02.2016 tarihleri arasında çocuk alerji polikliniklerimizde besin alerjisi tanısı ile takip edilmekte olan ve öncesinde besin alerjisi olup sonraki izlemlerinde tolerans geliştirmiş olan toplam 90 hasta ve kontrol grubu olarak 25 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Farklı gruplara ayrılan bu deneklerin hemogram, C-Reaktif Protein (CRP), total Ig E, besin spesifik Ig E ve oksidatif stres parametreleri değerlendirilmiştir. Bu yolla; farklı besin alerjisi gruplarında ve besin alerjisine tolerans geliştirmiş hastalarda oksidatif stres parametrelerinin dağılımı ve tolerans gelişimi üzerine olası etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A total of 25 healthy children as control group and 90 patients with current or previous clinical diagnosis of food allergy admitted to Bezmialem Vakif University Pediatric Allergic Diseases Department between April 2015 and February 2016 were recruited to the study. These children are divided into different groups.Their total blood counts, CRP levels, total IgE levels, food spesific IgE levels and oxidative stres parameters are assessed. In this way; it's aimed to investigate the differences of oxidative stress levels within different food allergy groups and the possible effects of oxidative stress parameters on the development of tolerance against food allergy.