3-7 yaş arası besin alerjisi, astım ve saman nezlesi bulunan çocuklarda dil ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesi
Evulation of language and speech skills of children aged 3-7 with food allergy, asthma and hay fever
  1. Tez No: 848736
  2. Yazar: İREM İLMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞENA KARAMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 3-7 yaş arası randomize seçilen besin, astım ve saman nezlesi alerjilerinden herhangi birine sahip çocukların genel gelişimlerinin, dil ve konuşma becerilerinin ve motor konuşma becerilerinin nasıl olduğu incelenecektir. Araştırmaya 15 astım alerjisi tanısı olan, 20 besin alerjisi tanısı olan ve 15 saman nezlesi alerjisi ile birlikte toplamda 50 çocuğun katılımı sağlanmıştır. Araştırmaya 3-7 yaş arası çocuklar katılmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocukların ebeveynlerine onam formu imzalatılarak Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE; Savaşır, Sezgin ve Erol, 1995) ile genel gelişimini, Sesletim ve Ses Bilgisi Testi (SST; Topbaş, 2006) ile sesletim gelişimini, Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TELD-3-TR, Topbaş-Güven, 2013) ile alıcı ve ifade edici dil gelişimini ve Motor Konuşma Becerisinin Dinamik Değerlendirilmesi Türkçe Versiyonu (DEMMS-TR; Karamete, 2020) ile motor konuşma gelişimini değerlendirmek amacıyla uygulanmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu analitik yöntemlerle (Shapiro-Wilk) incelenmişir. Grup karşılaştırmalarında ki-kare analizi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin ilişkisi için Fisher Exact Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the level of language and speech skills of randomly selected children aged 3-7 years with any of the food, asthma and hay fever allergies are at the level of their peers, and the risk factors for language and speech disorders of the allergy types included in the study. A total of 50 children, including 15 with asthma allergy diagnosis, 20 food allergy diagnosis, and 15 hay fever allergy, participated in the study. Children aged 3-7 years participated in the study. The parents of the children included in the study signed the consent form, and Ankara Developmental Screening Inventory (AGTE; Savaşr, Sezgin, & Erol, 1995), Pronunciation and Phonology Test (SST; Topbaş, 2006), Turkish Early Language Development Test (TELD-3-TR, Topbaş) - Güven, 2013) and Dynamic Evaluation of Motor Speaking Skills Turkish Version (DEMMS-TR; Karamete, 2020) were applied. Data analysis SPSS 25 version program was used. The conformity of the variables to the normal distribution was examined by analytical methods (Shapiro-Wilk). Chi-square analysis was used for group comparisons. Fisher Exact Test was used for the relationship of categorical variables.