Anason tohumu uçucu yağının bileşimi üzerine depolama süresinin etkisi
The Effect of stroge period on aniseed essential oil composition
  1. Tez No: 23035
  2. Yazar: ERCÜMENT SATIBEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANASON TOHUMU UÇUCU YAĞININ BİLEŞİMİ ÜZERİNE DEPOLAMA SÜRESİNİN ETKİSİ Ercüment SATIBEŞE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayten DOĞAN 1992, Sayfa: 42 Jüri: Prof.Dr. Ayten DOĞAN : Prof.Dr. Fehmi SERİM : Prof.Dr. Neşet ARSLAN Bu araştırmada, Ülkemizin değişik yörelerinde yetiştirilen anasonun tohum uçucu yağının kimyasal bileşimi ve bileşim üzerine depolama süresinin etkisi incelenmiştir. Anason tohumu uçucu yağları destilasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Örneklerin uçucu yağ miktarları kurumaddede % olarak, Çeşme örneğinde 2.98, Burdur örneğinde 2.45, Tavşanlı örneğinde 3.14, Acıpayam örneğinde 2.66 bulunmuştur. Ayrıca, anason tohumları depolanmaya alınma dan önce su miktarı, ham selüloz, protein, toplam kül, sabit yağ miktarları saptanmıştır. Anason tohumlarından depolanma başlangıcı, 3, 6 ve 9 ay depolanma süreleri sonunda elde edilen uçucu yağın fizikokimyasal özellikleri ve gaz kromatografisiyle bileşimi incelenmiş; özellikle anetolün bu süreler sonunda gösterdiği değişim saptanmıştır.Anason uçucu yağlarında başlangıcda,3, 6 ve 9 aylık depolamalar sonunda bulunan anetol miktarları sırasıyla Çeşme örneğinde % 99.676, % 99.277, % 98.573, % 98.392; Burdur örneğinde % 99.978, % 97.860, % 99.542, % 98.169; Tavşanlı örneğinde % 99.550, % 99.144, % 98.011, % 96.771 ve Acıpayam örneğinde % 98.247, % 97.222, % 91.031, % 75.364 bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anason tohumu, anason uçucu yağı, anetol, depolama süresi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF STORAGE PERIOD ON ANISEED ESSENTIAL OIL COMPOSITION Ercüment SATIBEŞE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department Of Food Science and Technology Supervisor: Prof. Dr. Ay ten DOĞAN 1992, Page: 42 Jury: Prof. Dr. Ayten DOĞAN : Prof. Dr. Fehmi SERİM : Prof. Dr. Neşet ARSLAN This study covers the chemical composition of ani seed essential oil grown in various parts of Turkey and the influence of storage period on the composition. Aniseed essential oils were derived by means of distillation. On dry weight basis in percent, samples were calculated as 2.9S in Çeşme, 2.45 in Burdur, 3.14 in Tavşanlı, 2.66 in Acıpayam. In addition, before aniseeds were taken to be stored, their contents of water, crude fiber, protein, total ash, fixed oil were found. The study was carried out on the composition of gas chromatography of essential oil, which was extracted at the beginning of aniseed storage and at the end of their 3, 6 and 9 month storage periods, and on oil physicochemical properties; and especially the change shown by anethole at the end of these periods was determined.IV At the beginning and the end of 3, 6 and 9 month storage periods, the anethole contents of aniseed essential oils were found to be 99.676 %, 99.277 %, 98.573 %, 98.392 % in Çeşme samples, 99.978 %, % 97.860 %, 99.542 %, 98.169 % in Burdur samples, 99.550 %, 99.144 %, 98.011 %, 96.771 % in Tavşanlı samples, and 98.247 %, 97.222 %, 91.031 %, 75.364 % in Acıpayam samples. KEY WORDS: Aniseed, anise essential oil, anethole, storage period.