Alloimmünizasyonla oluşan anti-HLA antikorlarının mikrolenfositotoksisite yöntemi ile belirlenmesi
Identification of anti-hla antibodies produced by alloimmunization BY microlymphocytotoxicity method
- Tez No: 435601
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada anti-HLA antikoru oluşum sebeplerinden kan transfüzyonu, gebelik ve transplantasyon öyküsüne sahip olan KBY hastalarından alınan serum örneklerinin fizyolojik şartlara yakın ortamda antikor antijen etkileşimi gözlemlenebilen mikrolenfositotoksisite yöntemi ile panel reaktif antikor taraması yapıldı. Bunun için laboratuvarımıza rutin anti-HLA antikoru taraması için başvuran KBY hastalarının arasından Luminex PRA tarama sonuçlarındaki HLA sınıf I ve HLA sınıf II pozitifliğine göre hastalar seçildi. Ardından 21 seruma sınıf I tanımlama, 8 seruma sınıf II tanımlama, 13 seruma hem sınıf I hem sınıf II Luminex PRA tanımlama testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 5 farklı temada terasaki plakları düzeninde serumlar laboratuvarımıza başvuran doku tipi bilinen verici adaylarından elde edilen lenfositler serumların üzerine eklenerek mikrolenfositotoksisite yöntemi ile testlendi. Sentetik boncukların üzerine HLA fragmentlerinin yerleştirilmesi ile antikor tanımlaması yapılan Luminex PRA yönteminin fizyolojik şartlarda gerçek hücre üzerindeki HLA antijenleri ile antikor birleşmesi sağlayan mikrolenfositotoksisite yöntemi ile her zaman aynı antikorları saptamadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, panel reactive antibodies were screened in Chronic Kidney Disease (CKD) patient sera samples who had blood transfusion, pregnancy, and previous transplantation history by microlymphocytotoxicity method which was performed under conditions similar to physiological conditions. For this purpose, the samples were selected from the patients, who applied to our laboratory for routine anti-HLA antibody screening test, according to their Luminex PRA class I and II positive results. 21 sera samples were identified for class I PRA, 8 samples were identified for class II PRA, and 13 samples were identified for both class I and class II PRA by Luminex PRA identification method. These sera were then added on the wells of Terasaki plates which were designed in 5 different theme according to the identification results. The lymphocytes obtained from donors, whose HLA tissue types were known, were tested by adding on the sera samples on Terasaki plate for microlymphocytotoxicity method. In conclusion, it was determined that the results obtained from antibody identification by HLA fragments attached to synthetic beads for Luminex PRA identification method were not always the same as the results obtained from identification under physiological conditions.