Trima accel cihazının çoklu platelet aferezindeki etkinliği
The efficiency of trima accel device in multiple platelet apheresis
  1. Tez No: 565929
  2. Yazar: ZEKİYE PINAR İPEK EYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER KEKLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Aferez ( Hemaferez, Ferezis, Aphairos) kelime anlamı olarak ayırmak, çıkarmak anlamına gelir. Kan bileşenlerinin ayrıştırılması ve istenilen bileşen(ler)in otomatik bir sistem kullanılarak uzaklaştırılması esasına dayanır. Başlıca donör aferezi ve terapotik aferez olmak üzere ikiye ayrılır. Donör aferezinde amaç, hasta için gerekli kan bileşenini sağlıklı kişiden temin etmek iken, terapotik aferezde, hastalığa yol açtığı düşünülen bileşen(ler)i uzaklaştırmak hedeflenir. Donör aferezi olarak en sık yapılan işlem platelet aferezidir. Platelet aferezi konusunda 2000 yılından itibaren giderek artan çalışmalarda; kullanılan aferez cihazlarının toplama etkinliği ve oranı, ürün miktarı, işlenen kan hacmi gibi teknik detaylar üzerinden etkinlikleri araştırılmış, son yıllarda da merkezler ikili ve üçlü platelet aferezinde cihazların yeterliliği konusundaki çalışmalara yönelmiştir. Biz de bu çalışmada Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kullanılmakta olan Trima accel cihazı ile yapılmış olan ikili ve üçlü platelet aferez uygulamalarının sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda; Nisan 2015- Eylül 2017 tarihleri arasında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kan Merkezi'ne, donör trombosit aferez işlemi için başvurmuş olan toplam 500 donörden rastgele seçilen 212 platelet aferezine ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Gruplar elde edilen ürüne göre ikili ve üçlü platelet aferez grubu olmak üzere ayrıldı. Boy, yaş, kilo, hemoglobin, lökosit, aferez öncesi platelet, aferez sonrası platelet, total işlenen kan hacmi, kullanılan asit sitrat dekstroz-A volümü, işlenen kan hacmi, işlem süresi, ürün hacmi, toplama etkinliği ve toplama oranı incelendi. Ayrıca aferez işlemi esnasında oluşan yan etkiler de kaydedildi. İkili platelet aferezi için minimum hedef platelet ürün miktarı 5.5x 1011 iken, üçlü aferezde hedef 6.5x 1011 olarak belirlendi. Çalışma sonuçlarına göre; ikili platelet aferez grubunda 100, üçlü platelet aferez grubunda 112 donör yer almaktaydı. Donörlerin hepsi erkekti. Gruplar arasında yaş, ağırlık ve boy bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Ayrıca, hemoglobin, lökosit, işlem öncesi ve sonrası platelet değerleri bakımından da anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Apheresis (Hemapheresis, Pheresis, Aphairos) means as a word 'separate or to remove'. It is based on seperation of blood components and removal of selected components by using an automated device. Mainly based on donor and therapeutic apheresis. In donor apheresis, the purpose is to supply necessary components for the patient from the healthy donor, in therapeutic apheresis the purpose is to remove the components that are thought to cause the disease. Platelet apheresis is the most common procedure as done in donor apheresis. In platelet apheresis area studies increased after 2000 years; the efficacy of used apheresis devices are researched by the collection efficacy and rate, product volume, blood volume processed and in the recent years the centers are focused adequacy of devices in double and triple platelet apheresis. In this study, we aimed to evaluate the results of double and triple platelet apheresis applications with Trima accel device used in Kayseri Training and Research Hospital. In our study, we retrospectively analyzed the data of 212 platelet apheresis procedures who randomly selected from 500 donors applied to Kayseri Training and Research Hospital Blood Center between April 2015- September 2017 for donor platelet apheresis. Groups were divided into double and triple platelet apheresis groups according to the product obtained. Height, age, weight, hemoglobin, leukocyte, platelet before apheresis, platelet after apheresis, total processed blood volume, acid citrate dextrose-A volume used, processed blood volume, processing time, product volume, collection efficiency, and collection rate were analyzed. Side effects during apheresis were also recorded. The minimum target platelet product amount for double platelet apheresis was 5.5x1011, while the target for triple apheresis was 6.5x1011. Besides, there was no significant difference in hemoglobin, leukocyte, and pre and post apheresis platelet values. According to the results of the study; there were 100 donors in the double platelet apheresis group and 112 donors in the triple platelet apheresis group. All of the donors were male. There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, weight, and height.