Biyolojik ajan kullanması planlanan ankilozan spondilit hastalarının kas performansının izokinetik dinamometre ile tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında değerlendirilmesi, sonuçların hastalık aktivite düzeyi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 435617
  2. Yazar: MUSA DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TURGUT YILDIZGÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS) hastalarında, anti-TNFα tedavisinin diz çevresi kas performansı üzerine etkisini saptamak ve hastalık aktivitesiyle birlikte sonuçları değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya AS tanısı almış, anti-TNFα tedavisi başlanan 30 hasta ile yaş, cinsiyet, BKİ benzer 30 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların göğüs ekspansiyonu, lomber schober, EPZ mesafesi, VASglobal, BASDAI, BASMI, ASDAS-CRP, ASDAS-ESH, CRP, ESH, AST, ALT, CK, 25(OH)D, PTH ve TSH düzeylerine bakıldı. Katılımcıların tedavi öncesi ve tedaviye başladıktan sonra 3. aydaki hamstring ve kuadriceps kaslarının performansı izokinetik dinamometre ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar yaş, cinsiyet, boy, kilo, BKİ yönünden benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the performance of knee muscles before the anti-TNFα treatment and after the 3rd month of the treatment by isokinetic dynamometer and to determine the relation between findings and the disease activity in patients with Ankylosing spondylitis (AS). Method: Thirty AS patients starting on anti-TNFα therapy who came to outpatient clinic with and the 30 healty individuals with similar age-BMI and gender were enrolled. Chest expansion and lumbar mobility using Schober measurement values, hand finger floor distance, VASglobal, BASDAI, BASMI, ASDAS-crp, ASDAS-esr, the levels of ESR, CRP, AST, ALT, CK, 25(OH)D, PTH and TSH were determined. The muscle performance of the participants were evaluated before the treatment and after 3rd month of the treatment by isokinetic dynamometer. Results: There was no statistically significant difference in age, gender, height, weight and body mass index between the groups (p>0.05).