An Analysis of the sources of import growth in Turkey 1985-90
1985-90 döneminde Türkiye'deki ithalat büyümesinin kaynaklarının analizi
  1. Tez No: 43563
  2. Yazar: OYA CELASUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜBİDEY TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
öz 1985-90 DÖNEMİNDE TÜRKİYE'DEKİ İTHALAT BÜYÜMESİNİN KAYNAKLARININ ANALİZİ OYACELASUN Yüksek Lisans Tezi, iktisat Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr.Sübidey Togan Temmuz 1995 1985-90 döneminde Türkiye'deki ithalat büyümesinin kaynaklan girdi-çıktı çerçevesi içinde dört nedensel faktöre ayrılmıştır: nihai talep büyümesi, ihracat büyümesi, ithal ikamesi ve teknolojik değişim. İthalat ve gayrisafi çıktı için yurtiçi fiyat endeksleri oluşturulmuş, ve 1990 girdi-çıktı tablosu ikili deflasyon yöntemi ile 1985 fiyatlarına çevrilmiştir. Ayrıştırma sonuçlan Türkiye'nin o dönemki ekonomik durumu çerçevesinde incelenmiştir. Sonuçlar, nedensel faktörlerde 1979-85 dönemine göre yapısal değişiklikler olduğunu göstermektedir. 1985-90 döneminde, ihracat büyümesinin katkısının ihmal edilebilir, nihai talep büyümesi ve ithal ikamesinin ise en önemli iki kaynak olduğu görülmektedir. Anahtar kelimeler : Girdi-çıktı, Ayrıştırma Analizi, ikili deflasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYSIS OF THE SOURCES OF IMPORT GROWTH IN TURKEY: 1985-90 OYACELASUN Master of Economics Supervisor : Prof.Dr. Sübidey Togan June 1995 The sources of import growth in Turkey during the 1985-90 period are decomposed into four casual factors: domestic demand expansion, export expansion, import substitution and technological change, using the input- output framework. Domestic price indices for imports and gross output were constructed, and the 1990 input-output table was double deflated into constant 1985 prices. The decomposition results are analyzed within the context of the economic conditions in Turkey during the period. It is observed that the structure of the causal factors have changed compared to the previous period of 1979-85. The contribution of export expansion is observed to be negligible, and domestic demand expansion and import substitution are the most prominent sources of import growth between 1985 and 1990. Key Words : Input-Output, Decomposition Anaylsis, Double Deflation.