Existence in an overlapping generations model with production
Bir üretimli kesişen nesiller modelinde rekabetçi dengenin varlığı
  1. Tez No: 43565
  2. Yazar: ATİLA ABDULKADİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARHAD HUSSEİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET BİR ÜRETİMLİ KESİŞEN NESİLLER MODELİNDE REKABETÇİ DENGENİN VARLI?I Atila Abdulkadiroğlu Yüksek Lisans Tezi, iktisat Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Far had Husseinov 44 sayfa Temmuz 1995 Bu tez bir üretimli kesişen nesiller modelinde rekabetçi dengenin varlığını ispatlar. İspatta, klasik Arrow-Debreu modelinde denge varlığı esastır, ve çalışma Balasko, Cass ve Shell [2] tarafından yapılan çalışmaya, kullanılan bazı metodlar hariç benzerdir. Varsayımlar standart varsayımlardan farklı değildir, dolayısıyla bu model yeni modeller geliştirmek için ilk adım olarak kullanılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Kesişen nesiller modeli - Kakutani'nin sabit nokta teoremi - Arrow-Debreu modeli - Rekabetçi denge - Teeşvikli denge
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXISTENCE IN AN OVERLAPPING GENERATIONS MODEL WITH PRODUCTION Atila Abdulkadiroğlu M. A. in Economics Supervisor: Prof. Farhad Husseinov 44 Pages July, 1995 This thesis proves the existence of competitive equilibrium in an overlap ping generations model (OLG) with production. In the proof, existence of equilibrium in the classical Arrow-Debreu Model is essential, and the work is similar in spirit to that presented in Balasko, Cass and Shell [2], except some tricks used in the proof. The assumptions do not deviate from standard assumptions, so the model can be taken as a first step in developing more general models. KEYWORDS: Overlapping generations model - Kakutani's Fixed Point Theorem - Arrow-Debreu Model - Competitive equilibrium - Compensated equilibrium m