Üfürüm bulgusuyla refere edilen hastaların ön tanı kesin tanı tutarlılıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the consistency between prediagnosis and final diagnosis of patients who are referred to hospitals with murmur diagnosis
- Tez No: 435651
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma 01.01.2015-30.06.2015 tarihleri arasında pediatrik kardiyoloji polikliniğine üfürüm bulgusu nedeniyle sevk edilen 305 hasta ile yapılmıştır. Çalışmada hastalar pediatrik kardiyoloji polikliniğinde aile hekimliği araştırma görevlisi ve pediatrik kardiyolog tarafından ayrı ayrı anamnezleri alınarak fizik muayeneleri yapılarak değerlendirilmiş ve çalışma formuna not edilmiştir. Hastalar masum üfürüm duyulanlar veya üfürüm duyulmayanlar ile patolojik üfürüm duyulanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Her hasta ekokardiyografik incelemeye alınmıştır. Ekokardiyografik inceleme sonucunda hastalar normal ekokardiyografik bulgu gösterenler, patolojik üfürüm oluşturmayan ekokardiyografik bulgusu olanlar ve patolojik üfürüm oluşturan ekokardiyografik bulgusu olanlar olarak üç gruba ayrılmıştır. Aile hekimimliği araştırma görevlisinin fizik muayene bulgularının ekokardiyografi bulguları ile karşılaştırılmasında duyarlılık %75 olarak, pediatrik kardiyoloğun duyarlılığı %89 olarak tespit edilmiştir. Ekokardiyografi sonuçlarına göre %56,40 hastada normal ekokardiyografik bulgular, %34.43 hastada patolojik üfürüm oluşturmayan ekokardiyografi bulgusu, %9.17 hastada patolojik üfürüm oluşturan ekokardiyografi bulgusu saptanmıştır. Sonuç olarak masum üfürüm patolojik üfürüm ayrımının fizik muayene ile yapılabileceği yenidoğanlar hariç masum üfürümü olan hastaların sevk edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 305 patients who were referred to pediatric cardiology clinic as a result of murmur diagnosis between the dates 01.01.2015-30.06.2015. In the study, these patients' anamnesis were listened individually, they were examined and evaluated by both the pediatric cardiology doctor and the assistant of family physician and they took notes about patients on the study form. Patients were divided into two groups as those who have innocent murmur or don't and who have pathological murmur. Each patient was analyzed with echo-cardiographic examination. As a result of these analysis, patients were divided into 3 groups as those who have normal echocardiographic symptom, others who have ecocardiographic symptom not causing pathological murmur and the others who have echocardiographic symptom causing pathological murmur. In the comparison of echocardiography findings with physical examining, the sensitivty was found to be 75 % by the assistant of family physician and 89% of sensitivity was found by pediatric cardiology doctor. According to echocardiography results, it was determined that 56,40 % of patients have normal echocardiographic symptoms, 34,43% of patients have echocardiographic symptoms not causing pathological murmur and 9.17 % of patients have echocardiographic symptoms causing pathological murmur. Consequently, we are of the opinion that the difference between innocent murmur and pathological murmur can be determined by physical examination and except the newborns, patients who have innocent murmur are not to be referred to hospitals.